Jak impregnować kamień? - najważniejsze wskazówki

Dodaj komentarz

Jednym z popularniejszych materiałów używanych w budownictwie jest kamień. Kamień, taki jak marmur, granit lub kwarcyt idealnie nadaje się do wykończenia wnętrza, lub do stworzenia elementów ozdobnych. Aby jednak kamień wyglądał przez długi czas ładnie i estetycznie, potrzebna jest odpowiednia impregnacja. W tym artykule przedstawimy najważniejsze porady i wskazówki dotyczące prawidłowej impregnacji kamienia.

usługi kamieniarskie

Kiedy impregnować kamień?

W większości przypadków impregnacja kamienia jest niezbędna już od samego początku. Nie ma znaczenia to, czy kamień znajduje się na zewnątrz, czy wewnątrz. Kamień zawsze jest narażony na działanie wilgoci, kurzu i innych zabrudzeń. Sama impregnacja nie jest niezbędna, jednak jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie naszego kamienia, to powinniśmy koniecznie go zaimpregnować. Należy jednak wspomnieć o tym, że w przypadku takich kamieni jak piaskowce, wapienie lub niektóre marmury, impregnacja jest niezbędna. Na zaimpregnowanym kamieniu tworzy się bowiem specjalna warstwa, która chroni kamień przed wilgocią kurzem i brudem. Dodatkowo ogranicza ona negatywne działanie propieni UV na koloryt kamienia.

Jak impregnować granit?

Granit jest kamieniem, który dość dobrze pochłania ciecze, co niestety negatywnie wpływ na jego wygląd. Po zaimpregnowaniu granitu odpowiednim preparatem jego możliwości pochłaniania cieczy ograniczą się lub nawet całkowicie znikną. Warto pamiętać, że w przypadku impregnacji blatu wykonanego z granitu, preparat musi posiadać atest na to, czy jest bezpieczny przy kontaktach z żywnością. Po zaimpregnowaniu granitu, jego czyszczenie nadal będzie proste, a sam kamień długo będzie wyglądał estetycznie. Jeśli potrzebujemy pomocy przy impregnacji kamienia lub mamy wątpliwości, co do jego poprawnej pielęgnacji, należy zwrócić się o pomoc do fachowców. W tym celu warto odwiedzić zakład kamieniarski Janik w Szczecinie, który na rynku funkcjonuje już od 1984 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, firma może pochwalić się ogromną wiedzą w zakresie usług kamieniarskich, co dowodzą setki zadowolonych klientów. 

Impregnacja marmuru, trawertynu i onyksu

Trawertyn, marmur i onyks to bardzo chłonne kamienie. Z tego powodu ich regularna i prawidłowa impregnacja jest bardzo ważna. Jeżeli jeden z tych kamieni znajduje się w łazience, to impregnacja powinna odbywać się co 3 miesiące. Kamień wykorzystany jako parapet lub okładzina ścienna powinien być impregnowany co pół roku. Kamienna posadzka wymaga impregnacji w zależności od tego, jaka jest intensywność jej użytkowania. Najlepiej jest to robić co pół roku.

Impregnowanie konglomeratu kwarcowego

Również konglomerat kwarcowy wymaga regularnej impregnacji. Najlepiej by odbywała się ona przynajmniej raz na pół roku. Warto pamiętać, że impregnat nie wyeliminuje chłonności w stu procentach. Dlatego trzeba unikać sytuacji, w których ciecz zalega na kamieniu przed dłuższy czas. 

Jak impregnować kamień?

Impregnacja kamienia jest prosta i można ją wykonywać we własnym zakresie. Preparat najlepiej jest nakładać pędzlem, wałkiem lub gąbką. To ile warstw impregnatu należy nałożyć, zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju impregnatu używamy. Nadmiar impregnatu należy zetrzeć ścierką po upływie przynajmniej 12 godzin.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.