Skip to main content

Ile kosztuje korekta tekstu?

1 Comment

Korekta tekstu to wyjątkowo istotny aspekt pracy nad nim, który pozwala ustrzec się przed wszelkimi błędami językowymi popełnionymi w trakcie tworzenia pracy. Jeśli jesteś twórcą dłuższych tekstów, takich jak książki, czy różnego rodzaju prace dyplomowe powinieneś rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego korektora, by zyskać pewność, że Twoje dzieło będzie dopracowane w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Pozostaje pytanie, ile kosztuje korekta tekstu? Od czego zależna jest cena końcowa takiej usługi? Odpowiadamy.

Korekta tekstu — ile to kosztuje?

Korekta, czy redakcja?

W przypadku korekty nie istnieje coś takiego jak sztywny cennik. Wszystko zależy od ilości pracy włożonej w usługę oraz tego, czy zlecenie polega jedynie na korekcie tekstu, czy również jego redakcji. Jeśli interesuje Cię cena za połączenie korekty i redakcji tekstu przeczytaj wpis „Ile kosztuje korekta tekstu i redakcja książki?” , w którym znajdziemy wszelkie niezbędne informacje na ten temat.

Warto również wspomnieć, że redakcja tekstu jest zdecydowanie trudniejsza, dlatego jej cena będzie wyższa, niż w przypadku korekty. Może się jednak okazać, że twoja praca nie wymaga aż tak dogłębnej poprawy, a jej korekta będzie wystarczająca. W takim przypadku cena usługi będzie zależna od kilku czynników.

Od czego zależy indywidualna wycena korekty tekstu?

Profesjonalni korektorzy, tacy jak Redakcja i korekta tekstu — Ewelina Biernaś wiedzą, że praca nad tekstem w zależności od jego charakteru to zajęcie, które może trwać nawet kilkanaście godzin. Z tego powodu korektorzy wyceniając swoje usługi biorą pod uwagę kilka istotnych elementów, takich jak:

  • rodzaj tekstu – w tym przypadku zasada jest prosta: im bardziej skomplikowany oraz wymagający merytorycznie będzie tekst, tym wyższa będzie cena jego korekty. Tym samym poprawa krótkiego wpisu na bloga będzie zdecydowanie tańsza niż korekta powieści popularnonaukowej czy tekstu specjalistycznego;
  • objętość pracy – to oczywiste, że krótki tekst będzie tańszy niż wielostronicowa książka. Warto jednak pamiętać, że korektor nie bierze pod uwagę ilości stron zapisanych w Wordzie, lecz liczbę znaków ze spacjami;
  • obecność materiałów dodatkowych – na cenę korekty ma również wpływ obecność dodatków do tekstu, takich jak tabele, rysunki, bibliografie, czy aneksy;
  • termin wykonania zlecenia – usługi o przyspieszonej dacie realizacji będą zdecydowanie droższe, niż te ze standardowym czasem oczekiwania.

Ile kosztuje korekta tekstu?

Od czego jeszcze zależy cena korekty?

Praca redaktora i korektora to zadanie wymagające ciągłego doszkalania się i poszerzania swojej wiedzy na temat edycji tekstów. Nic, więc dziwnego, że im bardziej doświadczony korektor, tym cena za jego usługi może być wyższa. Oczywiście zdarzają się osoby na początku swojej drogi korektorskiej, które decydują się wykonać usługę za darmo w zamian za wpis do portfolio, warto jednak dobrze sprawdzić danego korektora i jego wiedzę przed podjęciem ostatecznej współpracy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kasia · 1 miesięcy temu
    Nigdy nie byłam najlepsza z ortografii i kiedy pisałam pracę doktorską, zdecydowałam się skorzystać z usług wspominanego w tym artykule korektora. Całe szczęście, że podjęłam taką decyzję, bo byłby straszny wstyd na uczelni 😅 Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto, to polecam się zaznajomić z ofertami korektorów tekstu.