Do kogo skierowana jest arteterapia?

Dodaj komentarz

Arteterapia – pod tą tajemniczą nazwą kryje się rodzaj specjalistycznego oddziaływania terapeutycznego, które wykorzystuje szeroko rozumianą sztukę. Arteterapia to inaczej terapia przez sztukę. Jej pozytywny wpływ na człowieka, jego psychikę i funkcjonowanie został opisany już w XIX stuleciu. Sam termin jednak był użyty dopiero w 1942 roku. Wtedy to Adrian Hill – angielski nauczyciel – pierwszy raz posłużył się terminem art theraphy dla określenie terapii z wykorzystaniem sztuki.

Komu pomaga arteterapia?

Arteterapia może być stosowana u wszystkich, niezależnie od wieku. Sprawdzi się zarówno z zajęciach przeznaczonych dla dzieci, jak i dla osób dorosłych i starszych. Zajęcia arteterapeutyczne organizowane są współcześnie w wielu miastach. W Warszawie chociażby odbywają się w https://sensarte.pl/ czyli SensArte Centrum Arteterapii przy Alei Solidarności 84 01-003 Warszawa (Tel: 730140717). Na co wpływa arteterapia? Przede wszystkim pozwala uwolnić ukryte głęboko emocje i myśli, usuwa wewnętrzne blokady i umożliwia swobodną ekspresję. To wyjątkowe działanie, które może pomóc osobom, borykającym się z różnego rodzaju problemami, jak np. chorobliwa nieśmiałość i nieumiejętność nawiązywania relacji interpersonalnych, nerwica, zaburzenia lękowe, a nawet depresja. To również dobry sposób na dotarcie do pacjentów po traumach oraz tych z niepełnosprawnościami. Co więcej, arteterapia wspiera również pacjentów onkologicznych, pozwalając na oderwanie myśli od cierpienia i lęku.

Terapia dla wszystkich

Aby wziąć udział w zajęciach arteterapeutycznych, nie trzeba posiadać żadnego talentu. Z tego względu są one bardzo uniwersalne. Pozytywny wpływ ma zarówno kontakt ze sztuką, jak i samodzielne tworzenie dzieła artystycznego. To również dobry sposób relaksu dla osób zdrowych, które jednak odczuwają zmęczenie, wypalenie zawodowe i przewlekły stres. Sztuka uwalnia od napięć, odpręża i relaksuje. Więcej o jej wpływie na codzienne funkcjonowanie człowieka można przeczytać na stronie "Arteterapia - dowiedz się czym jest i jakie są cele arteterapii", w którym autorka poruszyła rożne zagadnienia, związane z terapią przez sztukę.

Rodzaje terapii przez sztukę

Rodzajów arteterapii jest tak wiele, jak rodzajów sztuki. Przykładem może być muzykoterapia (zarówno bierna, polegająca na słuchaniu, jak i czynna – śpiew, gra na instrumentach), choreoterapia (terapia przez taniec i ruch), filmoterapia, bajkoterapia czy też najbardziej powszechna terapia przez sztuki plastyczne.

Oddziaływanie terapeutyczne arteterapii

Oddziaływanie terapeutyczne przebiega na dwóch płaszczyznach. Osoba poddawana terapii może świadomie odkryć drzemiące w sobie talenty, co z kolei stanie się źródłem satysfakcji i poprawy samopoczucia. Nieświadomie z kolei dociera do ukrytych głęboko uczuć, myśli i emocji i wyraża je w ekspresji artystycznej. Sztuka wywołuje w człowieku przemianę i stanowi pierwszy krok do nowego, lepszego funkcjonowania na co dzień.

Arteterapia jest niezwykle ciekawą metodą oddziaływania terapeutycznego. Wpływa na różne sfery funkcjonowania człowieka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ci, którzy zainteresowani są zgłębieniem wiedzy na jej temat, powinni sięgnąć do ciekawej literatury, poruszającej zagadnienie terapii przez sztukę. Przydatne pozycje książkowe zakupić można na stronie SensArte "Artesklep" - na której możecie zapoznać się z oferowanymi przez SensArte kursami, gdyż arteterapia staje się nadzieją na przyszłość różnego rodzaju terapii, a jej popularność sukcesywnie wzrasta. Dzieje się tak zarówno wśród lekarzy, psychologów i psychiatrów, jak i wśród rodziców, chcących świadomie uczestniczyć w rozwoju swoich dzieci.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.