Wędrówka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W jurze krakowsko częstochowskiej dominują w krajobrazie białe wzgórza, porośnięte zielonymi lasami wśród których kryją się ruiny dawnych zamków obronnych, zwanych "orlimi gniazdami". Jura krakowsko częstochowska rozciąga się pasem o długości około 80 kilometrów. Możemy ja zwiedzać samochodem, rowerem, a najlepiej pieszo zapoznając się po drodze z licznymi atrakcjami turystycznymi. Główną atrakcją w tym regionie jest szlak orlich gniazd.

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd - najważniejsze zabytki

Szlak orlich gniazd został wytyczony w okresie powojennym przez Kazimierza Sosnowskiego autora wielu ciekawych szlaków. Trasa liczy około 163 kilometrów i prowadzi przez najciekawsze zakątki w jurze krakowsko częstochowskiej, umożliwiając zwiedzanie zachowanych ruin zamków. Między innymi zobaczymy ruiny w Smoleniu, Podzamczu, Bobolicach, Mirowie, Ojcowie czy w Olsztynie. Zamek Pieskowa Skała na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Podróżując po Szlaku Orlich Gniazd warto skorzystać z możliwości noclegu. Na stronie ośrodka przeczytasz więcej, co oferuje agroturystyka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdująca się w okolicach zamku w Bobolicach.

Co jeszcze znajdziemy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Charakterystyczne są tu skały wapienne, tworzące sterczące ostańce. Najbardziej znany to Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale. Występują tu również zjawiska krasowe. Jaskinie ze stalaktytami, stalagmitami oraz stalagnatami. Na południowy wschód od Częstochowy znajduje się najwięcej jaskiń w Polsce. Występują tam skamieniałe szkielety i skorupy organizmów. Najbardziej znaną jaskinią, udostępnioną do zwiedzania jest słynna Grota Łokietka. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który ponoć schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg.

Pustynia Błędowska w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Pustynia Błędowska

Kolejną i niezwykłą ciekawostką na szlaku jest Pustynia Błędowska. Możemy tam zobaczyć spore połacie odsłoniętego piasku. Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. To największe skupisko odkrytych piasków w Europie. Dostępnych jest tu kilka dogodnych punktów widokowych, jednym z nich jest Róża Wiatrów w Kluczach. Dużą atrakcją turystyczną jest Ojcowski Park Narodowy. Zobaczymy tu ciekawe ostańce, ruiny zamku, jaskinie i zabytkowe wille drewniane. A to wszystko w otoczeniu pięknej przyrody doliny Prądnika.

Nocleg na Szlaku Orlich Gniazd

W jurze krakowsko częstochowskiej bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna. Noclegi znajdziemy w wielu miejscowościach znajdujących się przy szlaku. W zależności od potrzeb znajdziemy noclegi o różnym standardzie. Świetnym rozwiązaniem jest agroturystyka Jura Pod Lasem, której lokalizację możesz sprawdzić tutaj: https://goo.gl/maps/SaPZJtJzm2RnWBo39, która znajduje się na szlaku. Warto zaplanować kilkudniowy wypoczynek w jurze krakowsko częstochowskiej i sprawdzić, co warto zobaczyć na szlaku orlich gniazd.

No thoughts on “Wędrówka po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”

Leave your comment

In reply to Some User