Odnawianie mebli- wykonywać samemu czy powierzyć profesjonaliście?

Ludzi można podzielić na wiele sposobów, a jednym z nich jest to jakiego rodzaju meble lubią. Są tacy, którzy wszystko chcą mieć nowe, błyszczące i tylko takie meble wybiorą do domu. Są też tacy, dla których mebel z duszą ma o wiele większą wartość. Bardzo trudno znaleźć porządne meble w przystępnej cenie. Lite drewno w tańszych meblach wykorzystywane jest sporadycznie. Jakość musi kosztować, ta zasada dotyczy również porządnych mebli. Co, jeśli nie chcemy rezygnować z jakości, a zależny nam na zawartości naszego portfela? Gdy mamy niezbyt zniszczony mebel nie potrzeba wiele, aby go odnowić. Malowanie mebli sprawdzi się w wielu przypadkach i nie jest to zabieg wielce skomplikowany.

odnawianie starych mebli

Odpowiednie materiały

Farb do malowania mebli znajdziemy na rynku bardzo dużo. Ten segment jest na tyle rozwinięty, że nawet osoba niezbyt doświadczona sobie z tym poradzi. W zasadzie technologia jest zaawansowana do tego stopnia, że nawet przygotowywanie podłoża mebla może nie być wymagane. Oczywiście lepiej sprawdzą się produkty nieco bardziej specjalistyczne, które nie załatwią sprawy jedną puszką farby. Będą one trwalsze i lepiej zabezpieczą mebel.

Samodzielna renowacja

Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania, nie zrażamy się długim czasem pracy i tym, że się pobrudzimy, odnawianie starych mebli może być strzałem w dziesiątkę. Wiele starych mebli ma w sobie ogromny potencjał. Często mocno zniszczone, zaniedbane i porzucone mogą stać się perełką wnętrza, o ile poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Renowacja mebli nie należy do łatwych zadań. Trzeba mieć wiedzę na temat obróbki drewna, a także różnej chemii i metod pracy. Taką wiedzę zdobywa się niekiedy całymi latami. Nie jest to jednak przeszkodą, by próbować swoich sił. Jeśli tylko mamy zacięcie, to materiału do ćwiczeń z pewnością nam nie zabraknie.

renowacja mebli

Z powodzeniem możemy zacząć od starego krzesła znalezionego u cioci lub zniszczonego stolika kawowego babci. Warto, aby na początku meble nie były za duże. Gdy szybciej uporamy się z kolejnymi etapami prac i zobaczymy efekty, motywacja do nauki i pracy będzie rosnąć. Kiedy poczujemy się już nieco pewniej, możemy zabrać się na bardziej poważne prace. Najtrudniejsze to takie, które wykonujemy na cenniejszych meblach. Taki mebel czasem można znaleźć na targach staroci. Zdarza się, że ich prawdziwą wartość można odkryć dopiero po odnowieniu.

Gdy brak nam umiejętności

Nie każdy człowiek dysponuje takimi samymi talentami. Nic dziwnego, że nie każdy czuje się na siłach, by podjąć się renowacji nawet najmniejszego mebla. Może to bowiem skończyć się źle. Mimo najszczerszych chęci, istnieje spore ryzyko, że próbując działać na własną rękę tylko uszkodzimy piękny mebel, który potem może nie nadawać się już do użytku. Łatwo jest popełnić błąd, chociażby źle określimy rodzaj drewna i użyjemy złych materiałów. Wtedy ciężko jest już taki mebel odratować. W takich sytuacjach warto zdać się na usługi profesjonalistów. Na terenie całego kraju funkcjonuje wiele firm renowatorskich, jak na przykład firma Stare na Nowe, która oprócz odnawiania mebli oferuje również kursy samodzielnego odnawiania mebli. Warto więc zaufać specjalistom i nie musieć się martwić o swój ukochany mebel.

Z całą pewnością renowacja i odnawianie mebli to bardzo satysfakcjonująca, choć często ciężka praca. Dzięki niej możemy zyskać unikatowy i piękny mebel, którego charakter i wyjątkowość będzie cieszył oko jeszcze przez długie lata.