Jak zabezpieczyć swoje dokumenty?

W dzisiejszych czasach bardzo istotne jest dla nas bezpieczeństwo. Zwracamy uwagę na ochronę zdrowia, bezstresowy wypoczynek czy dbamy o to żeby podczas codziennego życia w domu nic się nie stało. Niestety, często zapominamy o tym, że również można sprawić sobie dużo kłopotów nie zabezpieczając własnej prywatności, pieniędzy i danych poufnych takich jak PESEL itp., które możemy znaleźć w dowodzie osobistym. Istnieje wiele sposobów dbania o bezpieczeństwo tych rzeczy. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

jak ochronić swoje dokumenty?

Bezpieczny portfel

Aby nie paść ofiarą kradzieży karty, czy też zgubienia dowodu osobistego, należy wyposażyć się w tzw. "bezpieczny portfel". Należy sprawdzać specyfikacje, ponieważ bardzo ważne są kieszenie RFID. Blokują częstotliwości, które są używane w kartach płatniczych i elektronicznych dokumentach. W niektórych portfelach stosowane są również ukryte zamki, które pozwalają uniknąć kradzieży poprzez otwarcie kiedy nie zwracamy na niego uwagi. Wkładając tam dokumenty unikniemy też przypadkowego zgubienia dowodu osobistego.

Hologram na portfel

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie swoich dokumentów jest hologram na portfel. Zawierają informacje takie jak dane kontaktowe właściciela, a także informacje w jaki sposób można mu zwrócić zaginiony przedmiot. Dzięki nim zgubiony portfel łatwiej jest odzyskać. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne, ponieważ jest bardzo korzystne cenowo i niewiele trzeba zrobić aby uzyskać przynajmniej minimalny poziom bezpieczeństwa. Najczęściej trzeba zwyczajnie nakleić hologram na rzecz, którą chcemy zabezpieczyć i gotowe.

zabezpiezenie portfela

Ochrona dokumentów

Ochrona dokumentów może być o wiele bardziej skomplikowana, ale nie musi. Możemy skorzystać z usługi Bezpieczny Portfel, którą niedawno wprowadziła firma mySafety. W razie zgubienia dokumentów, wystarczy jeden telefon a obsługa zablokuje możliwość użycia dowodu osobistego, czy też kart kredytowych. Unikniemy w tedy wielu zagrożeń związanych z kradzieżą dowodu osobistego, który jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. Niekoniecznie musi być to fizyczne przywłaszczenie. Podczas skanowania u niezaufanych osób czy też firm , skan może zostać wysłany do niepowołanych osób. W konsekwencji spowoduje to nie tylko problemy z prywatnością, ale również finansowe. Dzieje się tak, ponieważ oszuści mogą wziąć pożyczkę internetową poprzez skan Twojego dowodu osobistego czy też innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Powyższe sposoby zabezpieczeń z pewnością pomogą w ochronie portfela i jego zawartości. Niestety, nie zawsze pomogą. Najważniejsze jest to, aby cały czas mieć oczy szeroko otwarte i dokładnie wszystko analizować. Tylko własna świadomość zagrożenia i analiza otoczenia, są prawdziwym gwarantem bezpieczeństwa