Jak chronić swoje dokumenty?

Nawał pracy i różnych obowiązków, papierkowa robota, kolejne zakupy w sklepach mogą sprawić, że stracimy rachubę, jakich przedmiotów osobistych używaliśmy, jakie dokumenty mamy przy sobie, a co zostawiliśmy w domu i które z nich w ogóle wyciągaliśmy z portfela. Nietrudno wtedy zapomnieć o swoich dokumentach, kartach czy portfelu. Zgubić jest łatwo, natomiast znacznie trudniej odzyskać. Należy wiedzieć, że takie sytuacje mogą nam się przydarzyć i że należy odpowiednio wcześniej zabezpieczyć swój portfel oraz dokumenty.

ochrona kart i dokumentów

Bezpieczne dokumenty i karty

Ochrona kart i dokumentów jest istotnym procesem, aby zabezpieczyć się na przyszłość i nie utracić swoich danych czy środków pieniężnych z konta. Sposobów na zaradzenie temu problemowi jest wiele. Wymyślono m.in. skórzane etui czy też system ID Block. Etui jest zrobione z twardego materiału, dzięki czemu chwali się jego odporność na wszelkie próby zniszczenia. Jest także odporne na kasowniki w autobusach. Chronią dzięki temu przed skanowaniem naszych danych przez urządzenia należące do obcych osób, a stąd prosta droga do kradzieży lub oszustwa. Nośnik z numerem ID przy portfelu jest więc bardzo cennym zabiegiem i stanowi zabezpieczenie portfela, zwłaszcza w kontekście używania przez nas karty zbliżeniowej czy legitymacji elektronicznej, którą studenci zwykli sprawdzać w środkach komunikacji. System ID Block jest tani i uniwersalny, a zarazem spełnia pożyteczną funkcję edukacyjną. Społeczeństwo zda sobie sprawę, że o kartę należy dbać i coraz trudniej o anonimowość. Nigdy jednak nie wiadomo, co wymyślą potencjalni oszuści, zwłaszcza ci, którzy z technologią są za pan brat i nie znajdzie się w niedalekiej przyszłości możliwość przechwycenia informacji z dokumentów, które teoretycznie są zabezpieczone takim etui. Toteż wypada śledzić zmieniające się trendy i technologię, bo system ID Block zapewne nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Przezorny zawsze ubezpieczony?

zabezpieczenie portfela

Wiele przezornych osób odpuszcza noszenie ze sobą portfela i gdy wyrusza w podróż, wystarcza im odliczona ilość pieniędzy, którą przeznaczą na bilety, zakupy, piwo w barze czy kino. Jest to również dobry sposób na uniknięcie ewentualnej kradzieży. Pamiętać trzeba, że przestępcy potrafią odczytać dane zdalnie. Tak samo do wielu nadużyć dochodziło drogą internetową, gdy oszust wcielał się w rolę pracodawcy i prosił osoby poszukujące pracy o przesłanie swojego dowodu osobistego. Przechwytywanie danych służy najczęściej do zaciągania wysokich kredytów. Jest to o tyle niebezpieczne, że taki oszust jest zwykle o krok przed organami ścigania, a nawet, gdy ci go dopadną, zwrócenie nieszczęśnikowi jego funduszy jest również bardzo ciężkie i sprawa kończy się w sądzie, a potem trwa latami. Musimy więc znaleźć własny, najbardziej nam odpowiadający sposób na to, by ochronić swoją własność i zadbać o bezpieczny portfel dla siebie i swoich bliskich. Tak jak na ulicy, należy być więc również w internecie. Dotyczy to także serwisów transakcyjnych czy portali do przechowywania pieniędzy. Jeżeli bawimy się wirtualnymi pieniędzmi, np. bitcoinem wypada wykonać kopię zapasową swojego portfela, a zaleca się także dołożyć dwustopniowe uwierzytelnianie. Pamiętajmy także o mocnych hasłach. Warto, aby były złożone z kilkunastu znaków różnych wielkości - od liter po cyfry, a także, aby często je zmieniać - minimalnie co 30 dni.