Czym są choroby psychosomatyczne?

Organizm człowieka od wieków badany jest przez naukowców i nadal pozostaje nie do końca poznany. A zwłaszcza, gdy dotyczy to psychiki człowieka. Jest ona bardzo skomplikowana i wpływa także na zdrowie fizyczne jednostki. Powoduje ona przeróżne odczucia fizyczne, które biorą się z emocji psychicznych i dręczą człowieka nie tylko psychicznie.

Wizyta u psycholog Katarzyny Stefaniak


Jaki jest ogólny podział chorób?


Choroby dręczące człowieka dzieli się na somatyczne, czyli fizyczne i na psychiczne. Choroby fizyczne dotyczą ciała ludzkiego. Natomiast choroby psychiczne, to choroby umysłowe. Lecz istnieją także choroby psychosomatyczne. Mówi się o takiej chorobie wtedy, gdy dolegliwości psychiczne wywołują w organizmie człowieka także różne dolegliwości somatyczne. Może też być tak, że choroba fizyczna wyzwala w psychice chorego dolegliwości psychiczne, jak na przykład depresję lub nerwicę. Jednak choroby psychofizyczne, jako takie mają najczęściej podłoże emocjonalne.

Pomoc psychologiczna

Emocje tym bardziej wpływają na fizyczność człowieka, im są dłużej przeżywane i tłumione. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologa. Pomoc osoby, która zna się na swoim zawodzie, gdyż posiada solidne psychologiczne wykształcenie oraz praktykę w zawodzie - tak jak psycholog Katarzyna Stefaniak, która specjalizuje się w chorobach psychosomastycznych. I w związku z tym potrafi wyciągnąć z głowy człowieka na wierzch to, co może latami w niej siedzi, dręczy ją i wpływa na osłabienie całego organizmu. W Polsce pomoc psychologiczna i psychiatryczna objęta jest powszechnym ubezpieczeniem i można z niej skorzystać bezpłatnie, lecz tu często obowiązują kolejki i krótki czas wizyty w gabinecie specjalisty. Z pomocy psychiatrów i psychologów oraz psychoterapeutów można również korzystać prywatnie płacąc za usługę. I wtedy na wizytę nie trzeba długo czekać, a także specjalista ma więcej czasu dla pacjenta.


Co przyczynia się do powstania chorób psychosomatycznych?


Określenie "choroby psychosomatyczne" po raz pierwszy zostało użyte na początku dziewiętnastego wieku przez niemieckiego psychiatrę. Zauważył on, że istnieje ścisły związek między objawami cielesnymi a stanem psychicznym. Problem ten badany był przez wielu naukowców przez następne dziesięciolecia i nadal jest intensywnie badany. I dziś wiadomo, że nasze zdrowie fizyczne wpływa znacząco na naszą psychikę, a z kolei psychika wpływa równie znacząco na zdrowie lub brak zdrowia fizycznego. Do chorób psychosomatycznych przyczyniają się różne emocje, jak na przykład frustracje, konflikty, gniew, złość, żal. Amerykański psychoanalityk i psychiatra twierdził, że brak zdrowia fizycznego jest następstwem złych zdarzeń w naszym życiu, które wywołują złe emocje, a te osłabiają nasze zdrowie nie tylko psychiczne, lecz również zdrowie fizyczne. Uważał także, że każda choroba fizyczna wpływa na psychikę. Czyli każda z chorób w jakiś sposób dział na siebie.

 

No thoughts on “Czym są choroby psychosomatyczne?”

Leave your comment

In reply to Some User