Wzrost popularności domków mobilnych w Polsce i na Słowacji

Dodaj komentarz

Domki rekreacyjne stają się coraz większą miłością Polaków. Posiadanie takiego miejsca umożliwia wypoczynek w ustronnym miejscu, w dowolnym wybranym przez nas momencie bez konieczności wcześniejszej rezerwacji w ośrodku czy długiego poszukiwania miejsca noclegowego. Coraz popularniejsze stają się przy tym domki mobilne, które stanowią świetna alternatywę dla wykupywania działki wraz z domem. Jak wyglądają tego typu domki i czy miłość do nich podzielają również inne kraje Europy przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym są domki mobilne?

Rosnąca popularność domków mobilnych sprawiła, że coraz większe grono Polaków zaczyna zastanawiać się czym są te budynki. Niestety wiele osób w dalszym ciągu myli je z przyczepami kempingowymi, które są całkowicie czymś innym. Przyczepa jest zarejestrowanym pojazdem, który podlega zasadom ruchu drogowego a przeznaczony jest do tzw. karawaningu, czyli przemieszczania się na długie dystanse w celu turystyczno – wypoczynkowym. Z kolei domek mobilny jest niewielkim domem, przypominającym standardowy domek letniskowy, posiadający specyficzna konstrukcję podwoziowo – kołową. Dzięki temu może być on umieszczony na specjalnej lawecie transportowej, a w docelowym miejscu może być ustawiany według potrzeb użytkownika. Po osadzeniu go w wybranym miejscu jest on zabezpieczany na trwalej podstawie i może służyć do zamieszkiwania trwałego lub sezonowego.

Domki mobilne a pandemia COVID-19

Produkcja domków mobilnych jest jedną z nielicznych branży przemysłowych, która w okresie pandemii zanotowała znaczne wzrosty zamiast spadków. Domki mobilne stały się niejako ucieczką od całej sytuacji na świecie i pozwalają swoim właścicielom na wypoczynek w wybranym przez nich miejscu bez konieczności dopasowywania się do, często surowych zasad panujących w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Dodatkowo inwestycja tego typu zaczyna być opłacalna dla Polaków, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie uzyskać kredytu na zakup lub budowę dużego domu jednorodzinnego. Domek mobilny jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, który zapewni równie duży poziom prywatności co standardowy budynek. 

Wzrost popularności domków mobilnych na Słowacji

Co ciekawe, zainteresowanie domkami mobilnymi rośnie również u naszych sąsiadów, szczególnie na Słowacji, gdzie odnotowuje się podobny wzrost sprzedaży jak w kraju nad Wisłą. Polskie firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą domków mobilnych potwierdzają, że spora liczba zamówień pochodzi właśnie z tego kraju. Z tego też względu polskie firmy projektują strony internetowe, oferujące sprzedaż domków mobilnych właśnie w języku słowackim. Taką stroną jest www.mobilnedomkins.eu, gdzie sprzedawane są zarówno domki mobilne, jak i przyczepy kempingowe. Strona internetowa prowadzona jest przez doświadczoną firmę, której asortyment sprowadzany jest z Wysp Brytyjskich, zwłaszcza Anglii, Walii i Szkocji. 

Jaki domek mobilny wybrać?

Najczęściej oferowanym rodzajem domków mobilnych w Polsce jest ten o wymiarach 12x4m i powierzchni użytkowej 48m2, zaś maksymalna powierzchnia domu na kółkach wynosi 57m2. Istnieje również możliwość połączenia dwóch domków, co może umożliwić nam uzyskanie budynku o powierzchni około 100m2. Cena najpopularniejszego rozmiaru wynosi około 70 tys. złotych, zaś połączenie dwóch domków o wysokim standardzie może wynieść około 300 tys. złotych, co jest ceną atrakcyjniejsza niż zakup kawalerki w dużym mieście. Ceny domków mobilnych sprawdzić można pod adresem https://www.mobilnedomkins.eu/holandske-domy.php, gdzie oferowany jest wynajem i sprzedaż domów holenderskich i angielskich w atrakcyjnych cenach.

Domki mobilne podlegają standardowym przepisom prawa, które mówią, że budynek parterowy nie przekraczający 35m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku większego domku mobilnego możliwe jest zgłoszenie go jako tymczasowy obiekt budowlany, jednak czas korzystania z niego w tym wypadku wynosi maksymalnie 120 dni. Potem należy uzyskać pozwolenie na budowę.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.