Wytyczne odnośnie bezpieczeństwa dotyczące przenośnika taśmowego

Dodaj komentarz

Przenośniki taśmowe dla przemysłu ciężkiego to taśmy przeznaczone do transportu dowolnego rodzaju surowców lub materiałów z jednego punktu do drugiego. Produkowane przez specjalistyczne firmy akcesoria do taśm przenośnikowych mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo tych taśm podczas pracy.

Wulkanizacja Taśm Przenośnikowych - Mirocin 73, 37-200 Przeworsk Tel. 669 286 550

Jakich zasad powinni przestrzegać pracownicy produkcji i z czego mogą skorzystać w przypadku awarii

Przełączniki stosowane w przenośnikach, które są zwykle przeznaczone do użytku w trudnych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych, zapewniają sterowanie i monitorowanie systemu. Jednym z najczęściej stosowanych produktów jest wyłącznik nożycowy przenośnika taśmowego (wyrównanie taśmy przenośnika), do sytuacji awaryjnych wyłącznik awaryjny przenośnika oraz do kontroli ciężkich i dużych obciążeń - wyłączniki krańcowe.

Wyłącznik awaryjny, który jest sterowany przez kabel zainstalowany równolegle do przenośnika taśmowego, służy do zatrzymania systemu w przypadku naciągnięcia kabla. Wyłączniki takie są instalowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa systemów transportowych i personelu w miejscach, gdzie personel może je łatwo zauważyć i do nich dotrzeć. Monitorowanie jest możliwe w odległości do 125 metrów. Ponadto, jeśli jest to pożądane, można zobaczyć z daleka, gdzie znajduje się usterka za pomocą lampy sygnalizacyjnej.

Przełącznik poziomowania taśmy

Przełącznik wyrównania pasa ma zazwyczaj dwa punkty aktywacji. Pierwszy punkt uruchamia alarm, a drugi punkt uruchamia zatrzymanie. Celem tych struktur stykowych jest utrzymanie taśmy pod kontrolą, aby system nie został uszkodzony, gdy przekroczy poziom toru. Produkt działa na zasadzie dźwigni rolkowej dotykającej taśmy ślizgowej. W przypadku jakiegokolwiek kontaktu, system można ponownie uruchomić za pomocą ręcznego resetu.

Jak bezpiecznie korzystać z taśm przenośnikowych?

Niektóre przenośniki taśmowe posiadają system mechaniczny, a inne elektroniczny. Środki bezpieczeństwa dotyczące przenośników taśmowych, które należy podjąć w obu przypadkach są różne. Istnieje wiele sytuacji, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy z przenośnikami taśmowymi, które są preferowane w wielu fabrykach ze względu na prędkość. Jeżeli na przenośniku taśmowym zostaną wdrożone środki ostrożności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które muszą być podjęte dla tych systemów, uniknie się ewentualnego zagrożenia życia pracowników.

Zagrożenie pożarowe

Zagrożenie pożarowe znajduje się na pierwszym miejscu listy zagrożeń bezpieczeństwa pracy na przenośniku taśmowym. Dotyczy to każdego systemu, a ponieważ przenośnik taśmowy jest używany na dużych odległościach, należy poświęcić mu znacznie więcej uwagi. Jednocześnie, jeśli taśma przenośnika jest elektryczna, może wystąpić niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Możliwość upadku transportowanego materiału

Oczywiście, oprócz tych wszystkich zagrożeń istnieje również możliwość upadku transportowanego materiału. W tym przypadku mogło dojść do niewłaściwego doboru taśmy przenośnikowej lub do zużycia produktu. Co więcej, przenośniki taśmowe nie zawsze znajdują się na płaskiej powierzchni, a materiały spadające z pewnej wysokości mogą po prostu spaść na człowieka. Należy podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć takich sytuacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.