Wybielanie zębów a dieta: jakich pokarmów i napojów warto unikać?
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to usługa, która może przynieść oszałamiający efekt. Niestety proces wybielania nie kończy się wraz z opuszczeniem gabinetu, a o utrzymanie rezultatu w postaci śnieżnobiałych zębów należy samodzielnie zadbać w domu. Jednym z głównych zaleceń po zabiegu wybielania zębów jest pilnowanie tzw. białej diety. Czym charakteryzuje się ten sposób odżywiania?
Na czym polega wybielanie zębów u stomatologa?
Wybielanie zębów to wyjątkowo popularny zabieg stomatologiczny, wykonywany codziennie w każdym mieście w Polsce, w tym również w Nowym Sączu. Polega on na dokładnym oczyszczeniu zębów z ciemnego szkliwa i rozjaśnieniu ich koloru nawet o kilka tonów. Na stronie wybielanie zębów w Nowym Sączu dowiesz się więcej na temat tego zabiegu, warto jednak dodać, że przed rozpoczęciem zabiegu wybielania należy odpowiednio przygotować jamę ustną oraz sprawdzić, czy na zębach nie ma próchnicy oraz kamienia nazębnego.
Wybielanie zębów nie jest tanią usługą, dlatego przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu warto wejść w cennik usług dentystycznych danego gabinetu i przygotować się na konkretny wydatek. Zapewniamy jednak, że efekt wybielania niejednokrotnie przewyższa oczekiwania pacjenta i sprawia, że samoocena wzrasta błyskawicznie, co przekłada się na jego całe życie.
Czym jest biała dieta?
Biała dieta zakłada eliminację produktów spożywczych zawierających jakiekolwiek barwniki, nawet te, które mają pochodzenie naturalne. Powinna składać się wiec głównie z produktów o jasnej barwie, które w żaden sposób nie ingerują w odcień zębów. Przestrzeganie białej diety jest wyjątkowo ważnym aspektem wybielania zębów, ponieważ:
- dieta zapobiega powstawaniu przebarwień na świeżo wybielonych zębach, które są szczególnie narażone na oddziaływanie barwników w jedzeniu;
- produkty dozwolone w tej diecie są łagodniejsze dla zębów i dziąseł, które mogą być podrażnione po zabiegu.
Jakie produkty spożywcze są zakazane w trakcie białej diety?
Substancjami odpowiedzialnymi za powstawanie brzydkich przebarwień na naszych zębach są głównie kwasy, taniny, garbniki oraz sztuczne substancje barwiące. Tym samym osoby, które postanowiły wybielić zęby i przejść na białą dietę powinny zacząć unikać:
- czerwonego wina,
- kawy i czarnej herbaty,
- piwa,
- świeżo wyciskanych oraz sklepowych soków,
- napoi gazowanych,
- kolorowych przypraw (kurkumy, papryki, czy curry),
- ciemnych, kolorowych sosów,
- czerwonego mięsa,
- warzyw i owoców o intensywnym kolorze (burak, marchew, szpinak, papryka, dynia, jagoda, truskawka itp.)
- produktów zawierających kwasy ( cytrusy, jabłka, śliwki, kapusta kiszona, marynowane jedzenie, ogórki kiszone),
- cukru i słodyczy,
- przetworzonych dań i produktów spożywczych.
Jak długo należy stosować białą dietę?
Osoby po zabiegu wybielania zębów powinny stosować białą dietę przynajmniej przez 14 dni lub według konkretnych zaleceń stomatologa. W celu zachowania śnieżnobiałego efektu na zębach warto jednak na zawsze zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe, rzucić palenie oraz regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny w celu przeprowadzenia higienizacji jamy ustnej.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 1 miesięcy temuSzukając informacji o białej diecie po wybielaniu zębów, ten artykuł pomógł mi lepiej zrozumieć, czego unikać i co mogę bezpiecznie jeść. Fajnie przygotowana treść!
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
Najpopularniejsze wpisy:
-
Chirurgia plastyczna
-
Super glue - jak pozbyć się go ze skóry?
-
Bezpieczna tlenoterapia już od dzisiaj! Koncentratory tlenu przenośne i stacjonarne
-
Kim jest flebolog Bartłomiej Juza?
-
Rodzaje zabiegów medycyny estetycznej
Najnowsze wpisy:
-
Koszt budowy domu - na co wydamy najwięcej?
-
Idealny czas na przeprowadzkę — jak go wybrać?
-
Czym jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera?
-
Powietrzna i gruntowa pompa ciepła – jaki jest koszt inwestycji?
-
Dlaczego regularne usługi firm sprzątających są kluczem do zdrowego środowiska?