Otoplastyka - sposób na pozbycie się kompleksu odstających uszu

Dodaj komentarz

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą niedoskonałości budowy anatomicznej różnych części ciała. Niezależnie od tego czy są to wady wrodzone, czy defekty powstałe w wyniku urazów lub operacji. Takie zabiegi przynoszą pożądane efekty w zakresie wyglądu, poprawy samopoczucia pacjenta i pozbycie się przez niego kompleksów. Szczególnie popularna jest otoplastyka ukierunkowana na korektę kształtu ucha.

Na czym polega chirurgiczna korekcja uszu?

Informacje na ten temat znajdują się w zamieszczonym poniżej tekście. Dla osób, których bardzo interesuje ten temat polecamy stronę www.korektaucha.pl, która zrzesza specjalistów z całej Polski, dzielących się tam swoją wiedzą na temat otoplastyki. Dzięki niej można dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji na temat korekcji uszu. 

Odstające uszy 

Kąt pod jakim ucho znajduje się w stosunku do czaszki zależy od elementów układu chrzęstnego lub od wielkości muszli usznej. Zbyt duża lub nadmiernie głęboka muszla powoduje zwiększenie odległości małżowiny od czaszki. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu lub wymodelowaniu chrząstki albo na przytwierdzeniu dna muszli do części kości skroniowej znajdującej się za małżowiną. Niekiedy wystarczy tylko usunięcie nadmiaru skóry na tylnych powierzchniach uszu. Dzięki temu uzyskuje się prawidłową rzeźbę małżowiny usznej. U osób dorosłych operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po korekcji chirurgicznej pozostaje niewielka blizna, która jest prawie niewidoczna. Dla utrwaleniu efektu i zachowania symetrii obydwu uszu, po usunięciu szwów lekarz zaleca zakładanie przez pewien czas opaski uciskowej na noc.

Deformacja ucha

W gabinecie chirurga plastycznego można również uzyskać rozwiązanie innych problemów związanych z kształtem uszu. Da się skorygować ich nieestetyczny kształt, przerost małżowiny związany z procesem starzenia się, pozostałości po urazach mechanicznych albo rozerwaniu dziurki na kolczyki. W każdym z tych przypadków ustalana jest odpowiednia procedura operacyjna. Techniki chirurgiczne dobiera się indywidualnie, w zależności od rodzaju zniekształcenia, nasilenia zmian, oraz wieku pacjenta.

Aspekty estetyczne i zdrowotne

Kobiety decydują się na operacje plastyczne aby poprawić swój zewnętrzny wizerunek. Daje im to większą pewność siebie w różnych sytuacjach zawodowych i społecznych. Ponieważ w polskiej edukacji brak jest na razie spójnego systemu kształtowania tolerancji na inność wyglądu drugiego człowieka, dzieci z odstającymi uszami mogą spotkać się w szkole z przykrymi uwagami ze strony innych uczniów. Może to wpłynąć negatywnie na ich pozycję w grupie rówieśniczej i prowadzić do problemów natury psychologicznej. Dlatego warto zrobić dziecku korektę uszu jeszcze przed rozpoczęciem przez nie nauki szkolnej. U małych pacjentów zabieg otoplastyki wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, co pozwala na uniknięcie nadmiernego stresu związanego z tą operacją. Chirurgiczna korekcja odstających uszu to zabieg stosunkowo krótki i bezpieczny, wykonywany na ogół w warunkach ambulatoryjnych. Jednak bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, by zapobiec jakimkolwiek powikłaniom.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.