Kupno czy wynajem mieszkania - co się bardziej opłaca?

Dodaj komentarz

Poszukując miejsca do życia mamy do wyboru dwie opcje – zakup mieszkania na własność lub jego wynajęcie. Na kupno mieszkania za gotówkę mogą pozwolić sobie nieliczni. Większość przyszłych właścicieli musi posiłkować się kredytem. Dlatego często stajemy przed dylematem, czy decydować się na wieloletnią hipotekę, czy najem długoterminowy? Każda z tych dróg ma swoje zalety i wady.

Kredyt hipoteczny a wynajem mieszkania – koszty

Zakup mieszkania wiąże się z dużymi kosztami, wykazaniem zdolności kredytowej i posiadaniem wkładu własnego. To też dodatkowe wydatki, m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne, koszty wykończenia. Razem z odsetkami sprawiają one, że końcowa cena mieszkania finansowanego kredytem może być nawet dwukrotnie wyższa od wartości rynkowej. 

Najmując mieszkanie, ponosimy jeden wydatek – kaucję, wynoszącą najczęściej równowartość miesięcznego czynszu. Wynajmujący nie sprawdza naszej zdolności kredytowej, która może być zaniżona, np. przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na większy metraż czy lepszą lokalizację w ramach tego samego budżetu.

Z reguły rata kredytu hipotecznego jest niższa niż wysokość czynszu, choć parametr ten zmienia się płynnie, w zależności od wahań stóp procentowych czy zapotrzebowania na rynku. Część każdej zapłaconej raty buduje nasz kapitał, a po kilkudziesięciu latach mieszkanie staje się w pełni naszą własnością.

Jeśli szukasz nowe mieszkania na sprzedaż - deweloper Zielona Góra to Deweloper Amaro Investment, który swoją siedzibę ma na ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 25A w Zielonej Górze (tel:537 040 077) będzie dla Ciebie idealnym wyborem. W swojej ofercie posiada nowe mieszkania, domy oraz apartamenty. Jeśli jesteś z Zielonej Góry warto zapoznać się z ofertą tej firmy.

Mieszkanie na własność czy wynajmowane – ryzyko zmian

Opłacalność to nie tylko kwestie finansowe. Kredyt hipoteczny i najem mieszkania w odmienny sposób oddziałują na życie. Nieruchomość kupioną na własność można przekazać w spadku lub darowiźnie, zabezpieczając przyszłość dzieci. Idealną nieruchomością zakupioną na zabezpieczenie przyszłości dzieci jest m.in. Willowa apartamenty (etap II) oferowana przez Amaro Invesrment. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego mamy dowolność aranżacji oraz gwarancję, że nikt niespodziewanie nie wyrzuci nas z domu. Z góry znamy wszystkie miesięczne koszty, ryzykiem są jednak trudności finansowe, które uniemożliwią regularne płacenie rat. W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że bank zlicytuje mieszkanie po cenie niższej niż rynkowa, pozostawiając nas z resztą kredytu do spłacenia.

Wynajmowanie daje większą mobilność. Nowa praca, inne potrzeby domowników czy spadek dochodów mogą powodować, że chcielibyśmy zmienić mieszkanie. W przypadku najmu jest to prostsze i tańsze. Problem ze znalezieniem takiej nieruchomości mogą mieć za to rodziny z dziećmi. Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo wielu wynajmujących nie chce podpisywać umów w przypadku, gdy w mieszkaniu miałoby zamieszkać dziecko.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Jeżeli stawiamy na większą stabilizację i możliwość budowania kapitału – warto rozważyć kredyt hipoteczny, jeżeli cenimy wolność – pomyślmy o wynajmie mieszkania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.