Skip to main content

Kompensacja mocy biernej - co to jest i jakie korzyści przynosi?

1 Comment

Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że wiele firm szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za nią. Niestety, dotychczasowe trendy mogą utrzymać się przez dłuższy czas. Rozsądnym posunięciem może być w tej sytuacji optymalizacja kosztów energii, ponoszonych przez nas co miesiąc. Jedną z dróg, które mogą do tego prowadzić, jest kompensacja mocy biernej. Pozwala ona nie tylko na uzyskanie realnych oszczędności, lecz również na poprawę trwałości posiadanej przez nas sieci elektroenergetycznej.

Instalacje elektryczne - TRE Elektryk

Moc bierna - co to takiego?

W każdym obwodzie elektrycznym występują trzy rodzaje mocy: czynna, bierna oraz pozorna. Każdemu użytkownikowi znana jest niewątpliwie pierwsza z tych wielkości - moc czynna, która jest zamieniana na pracę lub ciepło. Moc bierna nie zużywa się, lecz pulsuje pomiędzy źródłem zasilania a odbiornikiem. Efektem tego mogą być pewne straty ciepła. Moc tego typu jest przy tym niezbędna dla prawidłowego działania całej instalacji elektrycznej. Może być ona dodatkowo podzielona na moc bierną indukcyjną oraz moc bierną pojemnościową. Trzecia z wymienionych tu wielkości fizycznych, czyli moc pozorna, jest sumą mocy biernej i czynnej.

Dlaczego warto zadbać o kompensację mocy biernej?

Wysoki przepływ mocy biernej może negatywnie wpływać na przepustowość sieci elektrycznej oraz wywoływać straty energii (między innymi w odbiornikach oraz transformatorach). Z tego względu wydano zarządzenie, nakładające na odbiorców prądu obowiązek przeprowadzenia kompensacji mocy biernej. Działanie to polega - w największym uproszczeniu - na umieszczeniu w odpowiednich miejscach instalacji baterii kondensatorów oraz dławików indukcyjnych. Co ważne, kompensacja energii biernej na Śląsku może być przeprowadzona przez specjalistów najwyższej klasy, znanych ze swej fachowości i doświadczenia. Działania w tym zakresie mogą przy tym przynieść realne korzyści materialne.

Kompensacja energii biernej - TRE Elektryk

Jakie korzyści płyną z kompensacji mocy biernej?

W większości umów z dostawcami prądu zawarte są limity, określające maksymalne zużycie mocy biernej. Ich przekroczenie skutkuje zwykle nałożeniem na nas dodatkowych opłat za ponadumowny pobór energii tego typu. Może to znacząco wpłynąć na wysokość całego rachunku - w niektórych wypadkach opłaty z tego tytułu sięgają nawet trzydziestu procent wartości faktury. Kompensacja mocy biernej eliminuje te koszty. Dodatkowo można przy tym liczyć na zmniejszenie (nawet o 7%) opłat za moc czynną. Nie bez znaczenia jest też fakt, że prace w tym zakresie pozwalają na wydłużenie żywotności całej instalacji elektrycznej, umożliwiając jej bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Dzięki temu kwoty, wydane na fachowe usługi i zakup urządzeń do kompensacji mocy biernej, powinny szybko się zwrócić.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Klaudia · 1 lat temu
    Ciekawy artykuł. Pierwszy raz słyszę o kompensacji mocy biernej. Chyba muszę zrobić dokładniejszy research, bo skoro to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić, to może warto byłoby to wdrożyć we własnym domu, bo rachunki zwalają z nóg za każdym razem.