Kim jest psi behawiorysta?

Dodaj komentarz

Nasz czworonożny przyjaciel podobnie jak człowiek może odczuwać różnego typu dolegliwości, zarówno te fizyczne jak i takie których podłoża należy szukać w psiej psychice. Tak więc jeśli widzimy, że pies cierpi udajemy się w pierwszej kolejności do lekarza weterynarza. Jednak kiedy ten stwierdza, że zachowanie psiaka nie ma podłoża zdrowotnego, przyda się w takiej sytuacji kontakt z psim behawiorystą. Jest to fachowiec od psiej psychiki.

Szkolenie psów Gdańsk

Kto to jest psi behawiorysta?

Behawioryzm to nurt w którym oddziałuje się na zachowanie. Tak wiec opisując behawiorystę od psów można powiedzieć w największym skrócie, ze jest to człowiek który bada zachowanie zwierząt biorąc pod uwagę czynniki zarówno zewnętrze jak i wewnętrzne. Przede wszystkim ważna jest dla niego taka kwestia jaką relację ma pies ze swoim właścicielem. Następnie po przeprowadzonej dogłębnej analizie stawia diagnozę i proponuje odpowiednie rozwiązanie problemu.

Z jakimi problemami musi zmierzyć się psi behawiorysta?

Specjaliści Ci biorą pod lupę takie zachowania, które nam jako właścicielowi czworonoga lub też jemu samemu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do takich przypadków można zaliczyć sytuację kiedy pies na przykład nadmiernie ciągnie smycz, nieustannie oddaje mocz w domu lub też wykazuje zachowania agresywne. Do specjalisty zwracamy się o pomoc także kiedy nasz pupil jest nadmiernie lękliwy, czyli boi się zostać sam w domu albo ogarnia go strach w przypadku kiedy wychodzi na spacer. Pamiętajmy o tym, że kiedy już decydujemy się aby z psem iść do behawiorysty, udajmy się najpierw do weterynarza aby wykluczyć przyczyny zdrowotne takiego, a nie innego zachowania.

Dlaczego jest ważne, żeby psi behawiorysta odwiedził nas w domu?

Fakt, że opowiemy specjaliście o problemach ze zwierzęciem nie daje mu jeszcze pełnego obrazu sytuacji. Bardzo ważna jest wizyta psiego behawiorysty w naszym domu. Dlaczego? Ponieważ musi on dociec przyczyny zachowania, a dopiero potem zaproponować odpowiednie wyjście z sytuacji. Najlepiej uczyni to prowadząc obserwację pieska, w naturalnym dla niego otoczeniu. Niektórzy specjaliści, tacy jak psi behawiorysta Mirka Kozakiewicz zalecają również, aby podczas konsultacji byli obecni wszyscy członkowie rodziny, co pomoże w diagnozie problemu. Dzięki temu piesek zostanie poddany bacznej analizie w swoim codziennym otoczeniu, a behawiorysta widzi jakie są warunki stworzone dla psa. I nie chodzi tutaj absolutnie o szukanie jakiś zaniedbań ze strony właściciela, lecz zaobserwowanie takiej sytuacji, która powoduje niewłaściwe zachowanie zwierzaka. A może ono wynikać z czegoś absolutnie nieistotnego z naszego punktu widzenia. Przykładowo za rozdrażnienie psa może odpowiadać nieodpowiednio w domu umiejscowione legowisko dla niego, które znajduje się w takim miejscu gdzie nieustannie ktoś przechodzi i jest hałas. W związku z tym nasz czworonożny przyjaciel nie może się odpowiednio wyspać i dlatego jest nieustannie rozdrażniony. Podobnie przecież w takiej sytuacji, kiedy niewłaściwie się wysypia zachowuje się również człowiek. Jest też zdenerwowany i rozdrażniony.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.