JPK VAT- kolejny obowiązek dla podatników
Po założeniu własnej działalności gospodarczej na każdym nowym przedsiębiorcy ciążą liczne obowiązki: począwszy od wynajmu lokalu do jej prowadzenia, poprzez zdobycie licznego grona zadowolonych klientów, a skończywszy na obowiązku rozliczania się z fiskusem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Niedopełnienie obowiązku wysyłania deklaracji do US lub ZUS może skończyć się karą w postaci mandatu, a także nieprzyjemnymi kontrolami ze strony tych instytucji państwowych.
Księgowość internetowa
Od kilku lat na rynku usług księgowych dostępna jest księgowość internetowa dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Taka forma umowy z biurem rachunkowym wydaje się być idealną opcją dla kogoś, kto nie ma czasu na osobiste przekazywanie dokumentów do biura rachunkowego. Taka forma współpracy wiąże się więc z oszczędnością naszego czasu, a niekiedy także z oszczędnością pieniędzy. Tego rodzaju usługi księgowe są zazwyczaj tańsze od tradycyjnej księgowości, gdzie podatnik musi osobiście udać się do biura księgowego i przekazać zebrane dokumenty za dany miesiąc podatkowy.
Potrzebne dokumenty
Podatnik, jeśli zdecyduje się na usługi księgowe poprzez internet, przekazuje raz w miesiącu (najczęściej drogą elektroniczną, w formie skanów lub zdjęć) zgromadzone dokumenty księgowe, na których podstawie księgowa sporządza wszelkiego rodzaju ewidencję. Do takich ewidencji zaliczamy przede wszystkim podatkową książkę przychodów i rozchodów, rejestry VAT, ewidencję wyposażenia a także ewidencję środków trwałych. Rozliczanie faktur VAT zajmuje jej kilka godzin. Po ich wprowadzeniu do systemu przesyłane są klientowi informację o wysokości podatków, jakie musi zapłacić za dany miesiąc. Jednocześnie z wysyłką danych o podatkach do klienta księgowa wysyła także wszystkie potrzebne deklaracje do Urzędów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Całość współpracy działa zgodnie z wymogami, jakie stawiają przepisy o ochronie danych osobowych.
Rozliczanie faktur VAT
Należy pamiętać, że czynny podatnik podatku od towarów i usług (potocznie podatek ten nazywany jest podatkiem VAT) musi co miesiąc przekazywać w formie elektronicznej do urzędu skarbowego deklarację VAT-7 a także (tu nowość od 2018 roku) jednolity plik kontrolny. Zarówno deklaracja jak i plik kontrolny muszą zostać wysłane do US najpóźniej do 25 dnia miesiąca po miesiącu,który rozliczamy. I tak, dla przykładu deklarację VAT i JPK wysyłamy za sierpień wysyłamy do 25 dnia września.
Jednolity plik kontrolny to nowość. Wprowadzony został z początkiem 2018 roku i co do zasady ma uszczelnić polski system podatkowy. Wysyłka JPK do urzędów skarbowym ma pomóc urzędnikom w wyśledzeniu i wyeliminowaniu tzw. pustych faktur, dzięki którym oszuści okradali skarb państwa. Najistotniejszym celem wprowadzenia Jednolitych Plików Kontrolnych jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej wyników.
Artykuł powstał przy współpracy i konsultacjach merytorycznych: Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta, ul. Gabriela Narutowicza 14, 31-214 Kraków, Tel: 12 420 35 61
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Chirurgia plastyczna
-
Super glue - jak pozbyć się go ze skóry?
-
Bezpieczna tlenoterapia już od dzisiaj! Koncentratory tlenu przenośne i stacjonarne
-
Kim jest flebolog Bartłomiej Juza?
-
Rodzaje zabiegów medycyny estetycznej
Najnowsze wpisy:
-
Koszt budowy domu - na co wydamy najwięcej?
-
Idealny czas na przeprowadzkę — jak go wybrać?
-
Czym jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera?
-
Powietrzna i gruntowa pompa ciepła – jaki jest koszt inwestycji?
-
Dlaczego regularne usługi firm sprzątających są kluczem do zdrowego środowiska?