Przejdź do głównej treści

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy to diagnosta, który zajmuje się oceną stanu zdrowia pracowników oraz kandydatów do pracy na danym stanowisku. Zaświadczenie, które wydaje taki specjalista, jest niezbędne, aby móc przystąpić do obowiązków zawodowych. Sprawdź, jak wygląda wizyta lekarska w ramach medycyny pracy.

Badania medycyny pracy w Nowym Sączu

Medycyna pracy — na czym to polega?

Lekarz medycyny pracy ocenia, czy dana osoba jest zdolna do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Każdy zawód może się wiązać z innymi wymogami oraz czynnikami obciążającymi zdrowie pracowników. Badania w ramach medycyny pracy zawsze muszą to uwzględniać. 

Przykładowo, do przychodni, o której więcej dowiesz się na stronie: Lekarz medycyny pracy Nowy Sącz - Prywatna przychodnia Zygmuntowska Clinic, mogą się zgłosić zarówno pracownicy biurowi, jak i kierowcy, czy osoby wykonujące zawody związane z różnymi ryzykami. Każdy z pacjentów przechodzi badania diagnostyczne, które uwzględniają wymagania określonego stanowiska pracy. 

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Pierwszym krokiem jest otrzymanie skierowania od obecnego lub przyszłego pracodawcy. Zgodnie z informacjami publikowanymi na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/medycyna-pracy kierowanie pracowników na badania wstępne i okresowe jest obowiązkiem ustawowym pracodawcy.

Ze skierowaniem należy udać się do przychodni wskazanej w skierowaniu. Podczas wizyty lekarz wykona następujące czynności.

  • Wywiad medyczny – medyk zapyta o Twój stan zdrowia, przebyte choroby, dolegliwości, przyjmowane leki oraz ewentualne problemy zdrowotne, które mogą rzutować na pracę.  
  • Badanie fizykalne – diagnostyka obejmuje m.in. pomiar ciśnienia krwi, osłuchanie serca i płuc, badanie wzroku i słuchu oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia.
  • Dodatkowe badania — w zależności od stanowiska pracy lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania. 

Po wykonaniu badania lekarz wydaje zaświadczenie, które potwierdza lub nie zdolność danej osoby do wykonywania pracy na stanowisku określonym w skierowaniu. Pozytywne przejście badań jest absolutnie konieczne, aby kontynuować lub podjąć pracę w konkretnym charakterze.

Lekarze medycyny pracy w klinice Zygmuntowska w Nowym Sączu

Jakie dodatkowe badania medycyny pracy są konieczne?

Badania dodatkowe zleca się osobom, które wykonując zawody wymagające nienagannego stanu zdrowia (np. pilot, kierowca) lub takie, które mogą szkodzić organizmowi (np. górnik). 

Na skierowaniu do medycyny pracy mogą się znaleźć takie badania, jak:

  • badania laboratoryjne (np. morfologia, poziom cukru we krwi),
  • RTG klatki piersiowej (np. dla pracowników narażonych na pyły),
  • spirometrię (dla osób pracujących w warunkach szkodliwych dla układu oddechowego),
  • badania psychotechniczne (np. dla kierowców, operatorów maszyn).

Na podstawie wyników badań lekarz wydaje orzeczenie, czy pracownik jest zdolny do wykonywania danej pracy, czy istnieją ku temu przeciwwskazania.

Ważne! Wizytę u lekarza medycyny pracy przeprowadza się przed rozpoczęciem pracy, okresowo (w podanym terminie), w przypadku zmiany stanowiska lub po długotrwałej chorobie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Świetny artykuł! Dzięki praktycznym wskazówkom wiem, na co zwracać uwagę wybierając salon sukien ślubnych – ...
Kasia 1 miesięcy temu Jak wybrać rolety do salonu?
Ciekawy artykuł! Dzięki poradom wybrałam rolety, które idealnie dopasowały się do mojego wnętrza i spełniają ...
Szczerze polecam OP Invest! Wybierałem i kupowałem okna w ich sklepie z Bochni już nie ...
Ja w ogóle nie znam się na takich rzeczach. W kwestii sprawdzenia księgi wieczystej i ...
Powadze swoją działalność i bardzo zależy mi na tym, aby znaleźć firmę, która będzie oferowała ...