Jak wygląda proces wdrożenia systemu ERP?

Dodaj komentarz

Wdrożenie systemu ERP stanowi istotną inwestycję biznesową. Z jednej strony jest czasochłonne, z drugiej natomiast kosztowne. Firmy, które zdecydują się na zoptymalizowane rozwiązanie, zyskują zwiększoną efektywność pracy. Motywacją do zastanowienia się nad wdrożeniem systemu ERP, jest niezadowolenie z dotychczasowej sytuacji, świadomość, że można lepiej, efektywniej.

System erp

Co należy zrobić zanim wdrożymy system ERP?

Po pierwsze firma musi zrobić analizę sytuacji, przestudiować analizę biznesową, zorientować się nad tym, jakie są plusy, gdzie braki. Analiza pozwoli nam dotrzeć do źródła problemów, co jest pierwszym krokiem do poprawy. Analizę możemy przeprowadzać samodzielnie, bądź zlecać firmom zewnętrznym. W trakcie analizy, przez cały czas powinniśmy bazować na wiedzy pracowników, którzy są zaangażowani w przebieg procesu, oni są najbardziej świadomi wszystkich potrzeb. Współdziałać ze sobą muszą pracownicy wszystkich działów, transformacja musi objąć wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa. Zarząd powinien odpowiedzieć sobie, czy system ERP ma działać na serwerach prywatnych, w chmurze prywatnej, czy też publicznej. Czasami najlepiej jest postawić na model hybrydowy, jednak musi to być świadoma decyzja. W sposób świadomy musimy wybrać właściwego dostawcę systemów ERP, selekcja będzie czasochłonna, jednak należy mieć świadomość, że jest to decyzja na lata. Przy dokonywaniu decyzji warto pomyśleć dlaczego system erp jest tak ważny i odpowiedzieć sobie na pytanie czego od niego oczekujemy.

Jakie są etapy wdrożenia systemu ERP?

Obraz wdrożenia systemu może przyjąć kilka różnych modeli. Pierwszy z nich jest standardowy, inaczej nazwany domyślnym. W tym przypadku klient ma sprecyzowane potrzeby, wdrożenie jest realizowane w procesie, który doskonale znamy. Najpierw musimy wdrożyć oprogramowanie standardowe, które następnie zostanie poddane procesowi konfiguracji. Kolejnym krokiem będzie migracja danych oraz testy, oraz szkolenie przyszłych użytkowników systemu. Czasami firmy znają swoje potrzeby, jednak nie są w pełni konkretyzowane, wtedy rolą dostawcy będzie ich uporządkowanie i skonkretyzowanie. Niejednokrotnie firmy nie wiedzą, czego potrzebują, wtedy dostawcy udzielają kompleksowe wsparcie w tworzeniu koncepcji wdrożenia ERP. Klient posiada czasami specyficzne potrzeby, wtedy odpowiedzią na te wymagania będzie customizacja. Konsultanci Exact stworzą system indywidualny, szyty na miarę, a do tego perfekcyjnie zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych, o czym możemy przeczytać tutaj: https://www.program-erp.pl/#dostosowanie-do-urzadzen-mobilnych, artykuł wspomina o aplikacji mobilnej, która jest niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem.

Jak długo trwa okres wdrożenia systemu ERP?

Trudno określić, jak długo potrwa proces wdrożenia, gdyż jest to zależne od kilku czynników, w tym od zakresu prowadzonych prac. Całościowe wdrożenie może potrwać od kilku tygodni do nawet roku. Przy pojedynczych wdrożeniach funkcjonalności, zwykle poczekamy od 2 do 4 tygodni, kompleksowy proces np. związany z połączeniem księgowości, fakturowaniem potrwa znacznie dłużej. Ważną rolę przy wdrożeniu ERP spełni kierownik projektu, ponadto przedstawiciel działu IT, w wielu przedsiębiorstwach znaczne kompetencje powierzone są w jednych rękach np. managera IT, będącego jednocześnie kierownikiem IT. Ważne jest, by przedsiębiorstwo wzięło do serca proces wdrożenia, miało świadomość, że jest to istotna sprawa. Właściwie poprowadzony proces pozwoli zoptymalizować procesy biznesowe, dzięki rozwiązaniu pracownicy zaczną pracować efektywniej, firma usprawni swą działalność.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.