Jak długo ważna jest mapa geodezyjna?

Dodaj komentarz

Zlecenie przygotowania mapy geodezyjnej jest pierwszym krokiem praktycznie w każdej inwestycji. Opracowanie terenu jest niezbędne do podjęcia dalszych kroków, w tym między innymi uzyskania pozwoleń na zabudowę. Z gotowej mapy geodezyjnej korzysta również architekt - w trakcie przygotowania projektu architektonicznego.

firma geodezyjna

Mapa geodezyjna - czym jest i po co jest potrzebna?

Mapka geodezyjna to dokument, który powstaje na podstawie mapy zasadniczej. Zawiera on wszelkie dane z ewidencji gruntów i budynków, a także informacje na temat ukształtowania, zagospodarowania i uzbrojenia danego terenu. Mapa jest niezbędna, aby rozpocząć budowę budynków mieszkalnych, gospodarczych czy użytku publicznego. Przygotowaniem mapy zajmuje się uprawniony do tego geodeta. Koszt przygotowania mapki geodezyjnej uzależniony jest między innymi od wielkości potencjalnej inwestycji, a także od ilości pracy specjalisty.

Czy mapa geodezyjna traci swoją ważność?

Wśród najważniejszych pytań o mapę geodezyjną, pojawia się wiele wątpliwości dotyczących "terminu ważności" takiego opracowania. Wiele osób martwi się tym tematem, najczęściej w związku z opóźnieniami na budowie czy w kontekście przełożenia poszczególnych terminów prac. Czynnikiem decydującym o ważności mapy jest jednak fakt, że opracowanie jest aktualne, czyli odpowiada stanowi faktycznemu. Można więc śmiało korzystać z mapy geodezyjnej przygotowanej rok czy dwa lata temu, pod warunkiem że rzeczywisty stan nieruchomości nie ulegnie żadnej zmianie. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla wielu osób, gdyż znalezienie rzetelnego geodety nie jest całkiem proste, a na usługi dobrych fachowców trzeba niestety trochę poczekać (w zależności od ilości zleceń).

Co na temat ważności mapy geodezyjnej mówią przepisy?

Doświadczony Geodeta Myślenice, który oferuje mapy do celów projektowych, potwierdza, że przepisy nie określają konkretnego okresu, ile jest ważna mapa geodezyjna (inaczej niż w przypadku niektórych dokumentów, których ważność jest konkretnie określana przepisami). Taki stan prawny ma potwierdzenie w licznych orzeczeniach sądów administracyjnych, gdyż temat ten jest często dyskutowany wśród specjalistów. Inwestorzy mogą z powodzeniem korzystać z map przygotowanych przed rozpoczęciem procesu budowy. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek przesłanek, że stan faktyczny zagospodarowania działki czy terenu uległ zmianie - mapę geodezyjną trzeba jednak poprawić, jednym słowem: uaktualnić do aktualnego stanu faktycznego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.