Czym zajmuje się flebolog?

Dodaj komentarz

Współcześnie choroby żył są powszechnie występującym problemem. Wliczana w nie miażdżyca jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, dotykającą wiele osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce aż 40% kobiet i 30% mężczyzn cierpi na choroby z zakresu flebologii. Niestety, świadomość dotycząca schorzeń naczyń krwionośnych nadal pozostaje na zbyt niskim poziomie.

 

Czym jest flebologia?

Flebologia jest ścisłą dziedziną medycyny, a jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów wywodzących się z greki: phlebos – żyła i logos – nauka. Jest działem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i chorobami żył. Rozwój flebologii jest ściśle powiązany z postępem wiedzy medycznej, a także innowacją w leczeniu schorzeń naczyń krwionośnych. Flebologia zajmuje się leczeniem takich schorzeń, jak m.in.: żylaki, pajączki, owrzodzenia żylne i zakrzepica żylna.

Czym zajmuje się lekarz flebolog?

Flebolog jest specjalistą z zakresu leczenia schorzeń flebologicznych. Jednym z nich jest lekarz flebolog Bartłomiej Juza, który na co dzień pomaga swoim pacjentom z chorobami żylnymi  w swojej klinice w Krakowie. Tytuł lekarza flebologa jest nadawany przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne.  Lekarz flebolog kieruje pacjentów z objawami poważnych chorób żył na szereg badań, takich jak USG Dopplera, czyli obrazowe badanie tętnic i żył.

Wiele osób myli flebologa z chirurgiem naczyniowym. Choć obie specjalizacje łączy wiele kwestii, istnieje jednak między nimi sporo różnic. Lekarz flebolog zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych za pomocą mało inwazyjnych metod. W przypadku chorób bardzo zaawansowanych, wymagających leczenia inwazyjnego, flebolog może skierować do chirurga naczyniowego, na kontynuowanie leczenia.

Kiedy zgłosić się do flebologa?

Do flebologa należy zgłosić się w każdym przypadku, gdy odczuwa się pierwsze objawy chorób naczyń krwionośnych. Należą do nich m.in. uczucie ciężkości nóg, opuchlizna kończyn, a także pojawiające się pajączki. Szybkie rozpoczęcie leczenia zwykle gwarantuje jego łagodny przebieg. Zlekceważenie pierwszych objawów może prowadzić do szybkiego rozwoju choroby, a w konsekwencji może uniemożliwić leczenie mało inwazyjne.

Należy zgłosić się do flebologa również w przypadku często pojawiających się skurczów odczuwanych przede wszystkim w łydkach. Zlekceważenie niepokojących objawów może prowadzić do poważnego, nieodwracalnego uszkodzenia naczyń krwionośnych. Rozwijające się żylaki mogą utrudniać nawet samodzielne poruszanie się.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza flebologa?

Wybór najlepszego specjalisty powinien być poprzedzony przeanalizowaniem kilku podstawowych aspektów. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na doświadczenie lekarza. To bardzo ważna kwestia, od której może zależeć wiedza i umiejętności lekarza. Pytanie najlepiej jest kierować bezpośrednio do specjalisty – dobry lekarz nie uzna pytania za niekomfortowe, a udzieli jasnej i klarownej odpowiedzi.

Warto zwrócić uwagę na specjalizację podstawową danego lekarza. Przy flebologii przydatnymi specjalizacjami będą m.in. radiologia i chirurgia naczyniowa. Przydatne jest też weryfikowanie odbytych przez lekarza szkoleń z zakresu flebologii. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.