Czym jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera?
Księga wieczysta to jeden ze zdecydowanie najważniejszych dokumentów, związanych z daną nieruchomością. To właśnie dzięki niej możliwe staje się sprawdzenie stanu prawnego domu czy mieszkania, co pozwala inwestorom uniknąć przykrego w skutkach oszustwa. Z czego składa się taki dokument i jak sprawdzić jego treść?
Czym jest księga wieczysta?
Księga wieczysta, określana często skrótem KW, to dokument, w którym opisano stan prawny danej nieruchomości. Co ważne, jest on ogólnodostępny, a przeglądanie jego treści nie wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. W księdze wieczystej znaleźć można wiele cennych informacji, po które warto sięgnąć jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej, związanej z kupnem domu czy mieszkania. Pozwoli to uchronić inwestora przed oszustwem i stratą zainwestowanego kapitału oraz przed nieświadomym zakupem zadłużonej nieruchomości.
Jak założyć księgę wieczystą?
Księgi wieczyste zakłada się dla wszystkich nieruchomości, zarówno budynkowych, jak i lokalowych czy gruntowych. Takie zakładanie księgi wieczystej może obejmować również spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, o czym przeczytasz na podanej stronie internetowej, gdzie zamieszczono artykuł, dogłębnie analizujący to właśnie zagadnienie. Dokument ten zakłada się natomiast na dwa różne sposoby:
- złożenie osobiście wniosku w siedzibie sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się konkretna nieruchomość,
- przy pomocy notariusza, choć osoba ta może dokonać tego wyłącznie w przypadku podejmowania innych czynności, związanych z daną nieruchomością.
Z jakich działów składa się księga wieczysta?
Księga wieczysta zawiera niezwykle cenne informacje. Ci, którzy nie do końca orientują się w analizie tego rodzaju dokumentów, mogą skorzystać z pomocy profesjonalisty. Takie usługi świadczy, również online, np., polecany przez wielu klientów, prawnik od nieruchomości Bogna Szyczewska, z ofertą której zapoznasz się po kliknięciu w link. Każda księga wieczysta będzie natomiast składała się z kilku istotnych działów:
- dział I, to przede wszystkim podstawowe dane o nieruchomości, jak jej adres, przeznaczenie, liczba kondygnacji czy pomieszczeń,
- dział II, odnosi się do aktualnego właściciela danej nieruchomości. Dzięki temu inwestor może sprawdzić, czy rzeczywiście należy ona do sprzedającego i czy nie istnieje podział własności pomiędzy różnymi osobami,
- dział III – niezwykle istotny – zawiera informacje, związane z ewentualnymi obciążeniami danej nieruchomości. Stąd można dowiedzieć się m.in. czy nie jest ona przedmiotem egzekucji komorniczej,
- dział IV – związany z hipoteką, ustanowioną na danej nieruchomości.
Jak sprawdzić zawartość księgi wieczystej?
Księga wieczysta może przyjmować formę papierowego dokumentu, który znaleźć można w sądzie rejonowym, a konkretnie w wydziale ksiąg wieczystych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie z kolei dostęp on-line za pośrednictwem odpowiedniego portalu.
Jak już zostało wspomniane, działania te nie są obarczone koniecznością uiszczenia żadnych opłat. Takie z kolei będą konieczne wówczas, gdy twoim celem będzie uzyskanie odpisu z dokumentu. W każdym przypadku konieczne jest jednak podanie numeru KW. Odmowa jego ujawnienia przez sprzedającego powinna być więc wyraźnym sygnałem alarmowym, skłaniającym do zrezygnowania z danej oferty.
Co sprawdzić w księdze wieczystej przed zakupem nieruchomości?
Jak już zostało wspomniane, z księgą wieczystą należy zapoznać się jeszcze przed złożeniem swojego podpisu na umowie przedwstępnej. Analizując zapisy w dokumencie, warto zwrócić szczególną uwagę na:
- adres nieruchomości, jej powierzchnię i rozkład pomieszczeń, który powinien pokrywać się z jej rzeczywistym stanem,
- ewentualne obciążenia hipoteczne,
- dane właściciela.
Z księgi wieczystej można dowiedzieć się również czy nieruchomość posiada współwłaścicieli, co może być niezwykle istotnym aspektem w trakcie podejmowania decyzji o jej zakupie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Chirurgia plastyczna
-
Super glue - jak pozbyć się go ze skóry?
-
Bezpieczna tlenoterapia już od dzisiaj! Koncentratory tlenu przenośne i stacjonarne
-
Rodzaje zabiegów medycyny estetycznej
-
Kim jest flebolog Bartłomiej Juza?
Najnowsze wpisy:
-
Czym jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera?
-
Powietrzna i gruntowa pompa ciepła – jaki jest koszt inwestycji?
-
Dlaczego regularne usługi firm sprzątających są kluczem do zdrowego środowiska?
-
Jak wygląda praca z trenerem personalnym?
-
Jakie koszule męskie są modne w 2024 roku?