Skip to main content

Co to jest transkrypcja nagrania i do czego jest potrzebna?

Dodaj komentarz

Dźwiękowe oraz filmowe środki przekazu zdominowały w ostatnich latach internetową rzeczywistość. Było to możliwe przede wszystkim dzięki szybkim łączom oraz rosnącej popularności tego typu rozwiązań. Sukcesywnie wzrastające wymagania zdeterminowały również konieczność wprowadzenia mieszanych form przekazu. To, co zostało nagrane w formie audio, może być więc przekazane również w formie słowa pisanego, dzięki czemu z zamieszczonych na stronie materiałów będą mogli korzystać zarówno słuchacze, jak i czytelnicy.

Transkrypcja nagrań SpiszeTo

Czym są transkrypcje nagrań?

Mówiąc o rozwiązaniach, jakim są transkrypcje wywiadów i nagrań, warto zacząć od udzielania odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle są transkrypcje? Najprościej rzecz ujmując, transkrypcja to przeniesienie słowa mówionego na język pisany. Dzięki takim zabiegom możliwe jest uzyskanie całego szeregu korzyści. To przede wszystkim możliwość lepszego przyswojenia tekstu, łatwiejsze uczenie się oraz szansa szybkiego powrotu do wybranego fragmentu, gdy tylko staje się to konieczne. Nic dziwnego, że transkrypcje cieszą się coraz większą popularnością wśród przedstawicieli wielu zawodów, a zainteresowanie tego typu rozwiązaniami sukcesywnie wzrasta.

Jakie są zalety transkrypcji?

Współcześni odbiorcy materiałów, zamieszczanych na różnego rodzaju stronach internetowych, charakteryzują się różnymi preferencjami. Część z nich woli zakładać słuchawki i wsłuchiwać się w słowo mówione, inni z kolei wybierają czytanie, umożliwiające łatwiejsze przyswojenie treści czy też jej podział na fragmenty. Transkrypcje tekstu audio na słowo pisane umożliwiają nie tylko odszukiwanie wzrokiem ciekawszych fragmentów i skupianie na nich uwagi. Są one bowiem często wykorzystywane również przez dziennikarzy, nagrywających wywiady z uczestnikami spotkania lub świadkami zdarzenia lub też przez studentów, którzy dokonują zapisu audio wykładów, by następnie przekształcić go na wartościowe notatki, ułatwiające zaliczenie wymaganego materiału. W każdym przypadku transkrypcja tekstu ułatwia jego przyswojenie, opracowanie oraz szybkie wyszukiwanie niezbędnych informacji, gdy zajdzie taka potrzeba.

Transkrypcje a podcasty – dlaczego warto wykorzystać taką formę przekazu?

Transkrypcje to również wyjątkowo skuteczne rozwiązanie, jeśli chodzi o tzw. podcasty, zyskujące współcześnie coraz większą popularność. Ich przedstawienie w formie tekstu pisanego zdecydowanie zwiększa grono odbiorców, docierając również do grup, preferujących ten rodzaj odbioru treści. Dotarcie do szerokiego grona potencjalnych odbiorców to z pewnością marzenie niemalże wszystkich twórców podcastów. Dzięki ich transkrypcji możliwe staje się indeksowanie treści, co z kolei zdecydowanie zwiększa możliwości pozycjonowania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.