10 porad odnośnie projektu strony internetowej

Dodaj komentarz

By stworzyć stronę internetową, która przyciągnie i zatrzyma odbiorców, nie potrzebujesz wiele. Można to zrobić w kilku prostych krokach. W artykule przedstawimy 10 tricków, aby Twoja strona miała większe powodzenie.

Projektowanie strony internetowej

1. Wyznacz tematykę i cel strony.

Przedstaw potencjalnym odwiedzającym w krótki sposób, czego dotyczy miejsce, do którego trafili. Spraw, by strona była czytelna, a poruszanie się po niej intuicyjne. Pamiętaj - mniej, znaczy więcej. Pokaż się, aby użytkownicy wiedzieli, że po drugiej stronie też jest człowiek - ułatwi to interakcję.

2. Zadbaj o projekt strony.

Wybierz prosty i przejrzysty szablon, dobierz odpowiednie układ strony, rozmiary tekstu i obrazów. Zadbaj o przyjazną dla oka kolorystykę i rozmieszczenie poszczególnych elementów - unikaj niepotrzebnych ozdobników, zbyt jaskrawych kolorów i zlewania się tekstu z tłem. Postaraj się, by tekst na stronie czytało się łatwo - stosuj akapity, wyrównuj tekst i dziel go logicznie. Wyróżniaj najważniejsze elementy, aby wzrok odwiedzających nie musiał ich zbyt długo szukać. Zastosuj kontrasty, które przyciągną wzrok. Świetnym przykładem jest strona Agnieszki Jamróg, która odzwierciedla istotę projektu strony www.

3. Umieść na stronie odpowiednią nawigację.

Nie pozwól, aby czytelnicy gubili się na stronie w poszukiwaniu odpowiedniej zakładki. Stwórz przejrzyste menu, dzięki któremu użytkownicy bez problemu znajdą wszystkie treści i umieść je w widocznym miejscu - najlepiej sprawdza się prawy, górny róg strony. Używaj standardowych, popularnych i prostych nazw, niech nikt nie musi zastanawiać się "Co autor miał na myśli?". Umożliwiaj powrót z każdego miejsca do strony głównej, może być to logo u góry i osobny odnośnik na dole strony.

4. Dostosuj czcionkę.

Pamiętaj by czcionka była przede wszystkim czytelna. Wybierz odpowiedni styl (unikaj tych systemowych, najbardziej oklepanych), rozmiar i kolor tekstu. Ustaw wygląd tekstu na stronie, odstępy między wierszami i szerokość akapitów.

5. Dostarczaj wartościowych treści.

Pisz naturalnie, tak jak mówisz, bez owijania w bawełnę - tak jakbyś rozmawiała z kimś znajomym. Nie pisz o sobie, a o swoich odbiorcach - co mogą znaleźć na stronie, co im oferujesz, co mogą zyskać. Unikaj trudnych słów i pisz prosto, tak by odbiorca tekstu wiedział, co ma robić. Rób to w taki sposób, by osoba czytająca mogła znaleźć w tekście najistotniejsze informacje - stosuj tytuły, podtytuły, listy i wypunktowania, wyróżniaj najważniejsze elementy. Odpowiadaj na potrzeby czytelników i inspiruj się innymi stronami. Koniecznie umieść na stronie dane kontaktowe - adres, telefon, adres e-mail, godziny otwarcia.

Realizacja strony internetowej

6. Dostosuj wygląd strony do widoku na telefonie.

Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych. Koniecznie sprawdź, jak strona  będzie prezentować się na telefonie - większość ludzi właśnie na nim serfuje po sieci. Strona powinna mieć responsywny szablon - dostosowujący się do wielkości wyświetlacza.

7. Umieszczaj zdjęcia dobrej jakości.

Ludzie często nie czytają stron internetowych, a jedynie je przeglądają - pokaż to, co chcesz przekazać, zamiast o tym pisać. Niech zdjęcia będą wysokiej rozdzielczości.

8. Zapewnij pozycjonowanie Google.

Publikuj wartościowe treści i optymalizuj stronę tak, by wyszukiwarka ją widziała i odpowiednio pozycjonowała. Zapewni Ci to widoczność i zwiększy liczbę odwiedzin witryny. Możesz zlecić pozycjonowanie specjalistom.

9. Stwórz stronę.

Wszystko możesz zrobić własnoręcznie, metodą prób i błędów. Edytuj stronę do skutku, aż będzie idealna. Wybierz szablon i dostosuj go odpowiednio.

10. Opublikuj stronę.

Pokaż swoją stronę czytelnikom - im szybciej, tym lepiej. Wybierz domenę - najlepiej krótka i zrozumiała - i ustal adres strony, pod który trafią Twoi czytelnicy. W razie potrzeby modyfikuj wygląd i treści oraz na bieżąco wprowadzaj poprawki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.