Nowoczesne badania endoskopowe

Badania endoskopowe umożliwiają obejrzenie na ekranie monitora wnętrza przewodu pokarmowego. Zaczęto przeprowadzać je kilkadziesiąt lat temu, jednak stosunkowo niedawno wprowadzono nowoczesną technikę cyfrową (tak zwaną wideo endoskopię), co pozwoliło na dokładniejszą ocenę stanu przełyku, żołądka, dwunastnicy oraz jelita cienkiego. Umieszczenie małej kamery na zakończeniu giętkiego przewodu w kształcie rurki sprawiło, że urządzenie stało się o wiele mniejsze, a co za tym idzie - badanie jest mniej nieprzyjemne i problematyczne dla pacjenta.

serwis endoskopów Sonologistic

Czym jest badanie endoskopowe?


Endoskopia to innymi słowy wziernikowanie. Nie wymaga ono nacięć i przerywania tkanek ciała pacjenta. Polega ono na wprowadzeniu specjalnego przewodu do wnętrza ciała. Przewód ten zaopatrzony jest w światłowód, czyli w źródło światła umożliwiające zobaczenie badanego obszaru oraz i system przesyłający obraz bezpośrednio do komputera i monitora - jest to tak zwany obrazowód. Wziernikowanie umożliwia lekarzom dokładniejsze obejrzenie ewentualnych zmiany patologicznych występujących w danym narządzie. Ponadto w trakcie badania można pobrać próbki przeznaczone do analizy mikroskopowej niezbędne do dalszej diagnostyki. Możliwe jest także zatamowanie niewielkiego krwotoku oraz przeprowadzanie drobnych, małoinwazyjnych zabiegów.


Nowoczesne endoskopy


Obecnie endoskopia wykorzystuje nowoczesne wzierniki, które charakteryzują się niewielką średnicą. Jeszcze kilka lat temu endoskopy były sztywnymi rurami o dość dużej grubości, przez co pacjent odczuwał spory dyskomfort w trakcie badania. Wiązało się to także z większą częstotliwością wywoływania urazów w przełykach badanych osób, a co za tym idzie - z występowaniem różnego rodzaju powikłań. Ponadto nowoczesna konstrukcja endoskopów umożliwiła poszerzenie zakresu wykonywanych za ich pośrednictwem badań i zabiegów.

Badania układu pokarmowego


Wyróżnia się kilka rodzajów badań endoskopowych, wykorzystywanych w diagnostyce układu pokarmowego:
- gastroskopię, która polega na wprowadzeniu wziernika w górny odcinek przewodu pokarmowego; badanie wykonuje się przez usta lub nos;
- bronchoskopię, czyli badanie oskrzeli i oskrzelików płucnych oraz reszty układu oddechowego;
- kolonoskopię, polegającą na wprowadzeniu przez odbyt endoskopu i zbadaniu całego jelita grubego;
- sigmoidoskopię, czyli zobrazowanie ostatniego odcinka jelita grubego -
to badanie również wykonuje się przez odbyt;
- rektoskopię, czyli badanie samego odbytu za pomocą sztywnego, krótkiego wziernika.

Laryngologia


W laryngologii natomiast przy użyciu endoskopu przeprowadza się badania nosogardzieli, nosa, zatok nosowych, podniebienia, krtani oraz migdałków. 

Przeciwwskazania


Jednym z przeciwwskazań do wykonywania badania endoskopowego jest podejrzenie uszkodzenia badanego narządu rurowego (na przykład przełyku), niemożność podjęcia współpracy z pacjentem (szczególnie często taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób chorych psychicznie lub gdy osoba jest nieprzytomna), świeży zawał serca (od dwóch do pięciu dni), zaburzenia krzepnięcia krwi (istnieje zbyt duże ryzyko wystąpienia krwotoku i późniejszych powikłań po badaniu) oraz niestabilna choroba wieńcowa.

Urządzenia do badań


Urządzenia do wykonywania badań muszą być przed ich rozpoczęciem wysterylizowane. Ponadto placówki świadczące tego typu usługi muszą dbać o serwis endoskopów oraz ich przeglądy okresowe. Niesprawny sprzęt nie może zostać dopuszczony do użytku, ponieważ stwarza on zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia pacjenta.