JPK VAT- kolejny obowiązek dla podatników

Po założeniu własnej działalności gospodarczej na każdym nowym przedsiębiorcy ciążą liczne obowiązki: począwszy od wynajmu lokalu do jej prowadzenia, poprzez zdobycie licznego grona zadowolonych klientów, a skończywszy na obowiązku rozliczania się z fiskusem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Niedopełnienie obowiązku wysyłania deklaracji do US lub ZUS może skończyć się karą w postaci mandatu, a także nieprzyjemnymi kontrolami ze strony tych instytucji państwowych.

księgowość internetowa

Księgowość internetowa

Od kilku lat na rynku usług księgowych dostępna jest księgowość internetowa dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Taka forma umowy z biurem rachunkowym wydaje się być idealną opcją dla kogoś, kto nie ma czasu na osobiste przekazywanie dokumentów do biura rachunkowego. Taka forma współpracy wiąże się więc z oszczędnością naszego czasu, a niekiedy także z oszczędnością pieniędzy. Tego rodzaju usługi księgowe są zazwyczaj tańsze od tradycyjnej księgowości, gdzie podatnik musi osobiście udać się do biura księgowego i przekazać zebrane dokumenty za dany miesiąc podatkowy.

Potrzebne dokumenty

Podatnik, jeśli zdecyduje się na usługi księgowe poprzez internet, przekazuje raz w miesiącu (najczęściej drogą elektroniczną, w formie skanów lub zdjęć) zgromadzone dokumenty księgowe, na których podstawie księgowa sporządza wszelkiego rodzaju ewidencję. Do takich ewidencji zaliczamy przede wszystkim podatkową książkę przychodów i rozchodów, rejestry VAT, ewidencję wyposażenia a także ewidencję środków trwałych. Rozliczanie faktur VAT zajmuje jej kilka godzin. Po ich wprowadzeniu do systemu przesyłane są klientowi informację o wysokości podatków, jakie musi zapłacić za dany miesiąc. Jednocześnie z wysyłką danych o podatkach do klienta księgowa wysyła także wszystkie potrzebne deklaracje do Urzędów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Całość współpracy działa zgodnie z wymogami, jakie stawiają przepisy o ochronie danych osobowych.

Profit Biuro Rachunkowe Prądnik

Rozliczanie faktur VAT

Należy pamiętać, że czynny podatnik podatku od towarów i usług (potocznie podatek ten nazywany jest podatkiem VAT) musi co miesiąc przekazywać w formie elektronicznej do urzędu skarbowego deklarację VAT-7 a także (tu nowość od 2018 roku) jednolity plik kontrolny. Zarówno deklaracja jak i plik kontrolny muszą zostać wysłane do US najpóźniej do 25 dnia miesiąca po miesiącu,który rozliczamy. I tak, dla przykładu deklarację VAT i JPK wysyłamy za sierpień wysyłamy do 25 dnia września.

Jednolity plik kontrolny to nowość. Wprowadzony został z początkiem 2018 roku i co do zasady ma uszczelnić polski system podatkowy. Wysyłka JPK do urzędów skarbowym ma pomóc urzędnikom w wyśledzeniu i wyeliminowaniu tzw. pustych faktur, dzięki którym oszuści okradali skarb państwa. Najistotniejszym celem wprowadzenia Jednolitych Plików Kontrolnych jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej wyników.

Artykuł powstał przy współpracy i konsultacjach merytorycznych: Profit Biuro Rachunkowe Aseńko Elżbieta, ul. Gabriela Narutowicza 14, 31-214 Kraków, Tel: 12 420 35 61