Jak zaprojektować idealny kominek?

Aranżacja wnętrza to działania, które obejmują wiele procesów i zagadnień. Oprócz standardowego projektowania wnętrza należy również zastanowić się na praktycznymi rozwiązaniami stosowanymi w celu ocieplenia, rozmieszczenia instalacji elektrycznych czy rur wodociągowych. Jednym z działań, wykonywanych w obiektach wolnostojących jest budowa kominka. Jak zaprojektować kominek? Co uwzględniają projekty kominków kamiennych? Jakimi narzędziami posługują się projektanci wnętrz?
projekt kominka wykonany przez firmę Wrocław Kominki Lexus Słoninka A.

Planowanie budowy kominka kamiennego

Zaplanowanie działań dotyczących budowy kominka to wielopoziomowe zadanie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustalenie sposobu odprowadzenia dymu, czyli zaprojektowanie komina. To dzięki niemu cały system będzie działał poprawnie, a jego umieszczenie będzie miało znaczenie w dalszym użytkowaniu. Kolejną sprawą związana z budową kominka jest ustalenie miejsca powstania docelowego elementu - kominka. Powinien on znajdować się blisko przewodu kominowego, jednakże z zachowanie ważnej zasady dotyczącej kąta nachylenia rury odprowadzającej dym. Kolejnym krokiem uwzględnianym podczas tworzenia projektu jest ustalenie miejsca i kształtu kominka. Podczas tych czynności należy uwzględnić dodatkową powierzchnię, która obejmuje zewnętrzną otoczkę. Ważnym elementem projektu jest również wybór wkładu kominkowego. Poszczególne rodzaje wkładów różnią się między sobą parametrami technicznymi oraz samą budową. Wielkość wkładu powinna być dobrana przede wszystkim do średnicy przewodu, a także indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Wizualizacja kominka

Przed rozpoczęciem budowy kominka warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi ułatwiających dobór poszczególnych elementów. Jedną z innowacyjnych metod jest wizualizacja kominka, dzięki której inwestor w prosty sposób może wyobrazić sobie oraz dopasować wszelkie pożądane rozwiązania. Trójwymiarowe projekty kominków ułatwią podjęcie decyzji dotyczących wyglądu zewnętrznej obudowy, jak również dostosowaniu jej do całej powierzchni wnętrza. Specjalnie wykorzystywane programy komputerowe dają możliwość obejrzenia projektu z każdej perspektywy. Wirtualny spacer po salonie, w którym będzie znajdował się kominek pozwoli stworzyć spójny projekt z zachowaniem estetyki i wyeliminowaniem wszelkich nieścisłości.
Kominek wykonany przez Kominki Lexus Wrocław

Projekt kominka z kamienia

Pomocnym w projektowaniu kominków jest również korzystanie z przygotowanych propozycji. Zdjęcia kominków w salonie znacznie ułatwią wybór, jak również dostarczą wizualnego porównania. Projekty te uwzględniają zarówno zewnętrzną obudowę elementu, jak również dopasowanie wykorzystanego materiału do pozostałej części wnętrza. Projekty kominków kamiennych wykonywane na zamówienie klienta obejmują wszelkie działania estetyczne i praktyczne. Dobrze dobrany kominek powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, jego charakteru oraz umeblowania. Same kominki mogą być wykonane z wielu rodzajów kamienia, uwzględniają różnorodną kolorystykę, kształty oraz ogólne zamierzenia danego stylu. Wizualizacja kominka pozytywnie wpływa na cały projekt budowlany, począwszy od instalacji po aspekty estetyczne.