Jak wybrać grzejnik do mieszkania?

Czasy starych, żeberkowanych kaloryferów bezpowrotnie minęły. Obecnie rosnącą popularnością cieszą się grzejniki dekoracyjne, które nie tylko zapewniają optymalne rozchodzenie się ciepła, ale przykuwają również uwagę swoją estetyką. W jaki sposób wybrać grzejnik do łazienki lub do sypialni?

Rodzaje grzejników

Na rynku wyróżnić można między innymi grzejniki członowe, które najczęściej wykonywane są ze stali i żeliwa. Tego rodzaju grzejniki składają się z pojedynczych żeberek połączonych w jedną konstrukcję. Rosnącą popularnością cieszą się grzejniki płytowe, które nie tylko zajmują mniej miejsca, ale pozwalają również na oszczędne zużycie energii. W łazienkach często stosuje się natomiast grzejniki drabinkowe, ponieważ świetnie sprawdzają się one do suszenia ręczników lub bielizny. Coraz częściej w łazienkach oraz w innych częściach domów spotyka się nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które charakteryzują się fantazyjnymi kształtami i kolorami. Tego rodzaju produkty mogą zostać z łatwością dopasowane do danego wystroju wnętrza. Grzejniki można również podzielić na te wykorzystujące centralne ogrzewanie oraz te zasilane za pomocą grzałki. Dostępne są również grzejniki wodno-elektryczne, które łączą dwa poprzednie rozwiązania.

Jak wybrać odpowiedni grzejnik?

Przy wyborze grzejnika do mieszkania uwagę należy zwrócić przede wszystkim na kilka podstawowych parametrów. Należy do nich między innym moc, jaką ma dysponować grzejnik. Urządzenie służące jedynie do dogrzewania nie musi charakteryzować się tak dużą mocą, jak grzejnik stanowiący główne źródło ogrzewania. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 metra kwadratowego potrzebne jest od 60 do 140 W. Wszystko zależy od stopnia izolacji pomieszczenia. Duże znaczenie ma również materiał, który posłużył do wykonania danego grzejnika. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grzejniki pokojowe Terma-Tech stalowe, jednak można również znaleźć te wykonane z aluminium lub z żeliwa. Pomimo swojej funkcjonalności grzejniki stalowe są bardzo podatne na złą jakość wody oraz na obecność tlenu w instalacji, co może doprowadzić do ich korozji. Większość kupowanych grzejników wciąż charakteryzuje się zdecydowanie klasyczną estetyką, jednak coraz więcej producentów załączą w swojej ofercie również przykuwające uwagę grzejniki o niecodziennym kolorze lub kształcie.

Grzejniki dekoracyjne do mieszkania

Wybór grzejnika dekoracyjnego poza wskazanymi powyżej parametrami podyktowany jest również indywidualnym gustem. Designerski grzejnik powinien jednak zostać dopasowany do stylistyki wnętrza. Można również zadecydować o tym, czy ma on być przyciągającym uwagę elementem na kształt dzieła sztuki, czy tylko stanowić ciekawy dodatek, który nie rzuca się specjalnie w oczy. Grzejnik dekoracyjny do salonu powinien jednak zostać umieszczony w tradycyjnym miejscu pod oknem, aby zapewnić optymalne rozchodzenie się ciepła w całym pomieszczeniu. Oczywiście niesie to za sobą konieczność dopasowania wymiarów grzejnika do wymiarów przestrzeni pod oknem.