Czy terapia par pomoże w kryzysie?

Kiedyś było tak idealnie, tak fascynująco. Rozumieliście się na każdej płaszczyźnie. Idealizowaliście wzajemnie. Miłość było czuć nawet w powietrzu. Nagle budzisz się pewnego dnia i uświadamiasz sobie, że to już odległe czasy, że w tej chwili nie jest dobrze. Już jakiś czas wygląda to inaczej. Przestaliście się rozumieć. Dużo się kłócicie. Często każde z Was nie spełnia oczekiwań drugiej osoby co nakręca kolejną awanturę. Masz wrażenie, że się oddalacie z każdym kolejnym dniem. Co jest nie tak?

Małżeństwo przed skorzystaniem z terapii par w gabinecie psychologicznym w Łodzi

Pomoc psychologiczna dla par

Zapytaliśmy o to doświadczonego specjalistę, jakim jest Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek, która powiedziała nam, że często w związkach wraz z biegiem czasu człowiek przestaje się starać. Ma poczucie, że jak już raz coś zdobył, osiągnął, to tak już zostanie i nic tego nie zmieni. Niestety w praktyce to pierwszy krok do kryzysu. Do tego dochodzą problemy, stres, brak czasu, presja. Podobieństwa zaczynają się gdzieś zacierać, a na pierwszy plan wychodzą różnice. Pojawia się chęć zmieniania partnera na siłę, podporządkowania go sobie. Chcesz zmienić jego przyzwyczajenia, ograniczyć pasję, na którą wydaje Ci się, że poświęca zbyt dużo czasu i energii, gasisz jego zapał przy samorealizowaniu i rozwoju. A może to partner postępuje tak wobec Ciebie. Tak na prawdę wina leży zawsze po dwóch stronach i najczęściej przyczyną jest trudność we wzajemnym komunikowaniu się, słuchaniu i dostrzeżeniu własnych błędów. Emocje, które zaczynają temu towarzyszyć (takie jak złość, smutek, poczucie niezrozumienia) wcale nie ułatwiają sprawy. Zmęczeni tą atmosferą zaczynacie zastanawiać się nad rozstaniem lub rozwodem. Nie wszystko jednak jest przesądzone, jeżeli oboje zechcecie to jeszcze naprawić. W tej sytuacji warto pomyśleć o jakimś rozwiązaniu. Pomoc psychologiczna może okazać się bardzo dobrym wyjściem. Zarówno konsultacja indywidualna, która ma na celu pracowanie nad zmianami we własnym zachowaniu, jak i terapia par może przynieść wiele pozytywnych skutków.

Małżeństwo przed skorzystaniem z terapii małżeńskiej w Łodzi


Kiedy zdecydować się na terapię małżeńską?

Oczywiście przede wszystkim oboje musicie tego chcieć. Gdy jedna osoba się waha bądź nie chce już tego naprawiać to w tej sytuacji terapia może być utrudniona bądź skazana na niepowodzenia. Jeżeli jednak oboje chcecie wszystko naprawić i ratować swój związek to terapia może Wam w tym pomóc. Ma ona na celu poprawić komunikację i uświadomić nam w czym leży problem, oraz pomóc znaleźć jakieś rozwiązanie. Zazwyczaj polega na rozmowie, czasem jednak są wprowadzane dodatkowe formy terapii np. poznawczo-behawioralna. Gdy jednak problem zaczyna sięgać dużo dalej i jest ukierunkowany na jedną osobę (np. przemoc w dzieciństwie, której skutki odczuwalne są w życiu dorosłym) to w tej sytuacji niezbędna będzie również konsultacja indywidualna i pracowanie nad problemem dogłębniej. Zarówno terapia indywidualna jak i terapia dla par nie wykluczają się wzajemnie i mogą razem ze sobą współgrać, a nawet powinny.