Bezpieczna tlenoterapia już od dzisiaj! Koncentratory tlenu przenośne i stacjonarne

Technologia staje się coraz bardziej nieodłączną dziedziną codziennego życia. Stale posuwa się do przodu, wystarczy zajrzeć na specjalistyczne strony internetowe, aby zauważyć dziesiątki nowych, w większości zbędnych, gadżetów, które pojawiają się na rynku. Istnieją jednak gałęzie technologii których nie sposób porównywać z tymi ciekawostkami. Na przykład technologia medyczna.

koncentrator tlenu

Doskonalenie urządzeń tlenowych

Do jednych z ważniejszych osiągnięć tej dziedziny w przeciągu przenośny koncentrator tlenuostatnich dekad niewątpliwie zaliczyć można aparat tlenowy. Urządzenie to ma bardzo szerokie zastosowanie, pozwala utrzymać przy życiu pacjentów borykających się z rozmaitymi chorobami, a także osób poszkodowanych w wypadkach. Tlenoterapia jest niewątpliwie ważnym elementem nowoczesnej medycyny. Bez specjalistycznych urządzeń wielu pacjentów nie miałoby żadnej szansy na przeżycie, wszakże wiadomym jest, iż każda tkanka ludzkiego organizmu do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nieustannych dostaw tlenu. Jeśli z jakiegoś powodu w organizmie dojdzie do niedoboru tego pierwiastka osoba narażona jest na utratę przytomności, a w nieco dłuższej perspektywie wiele nieprawidłowości w działaniu organizmu, lub nawet śmierć.

aparat tlenowyDobrze, ale wiemy przecież, że rozwiązanie tego problemu jest proste i znane od dawna. Przecież wystarczy podłączyć chorego czy poszkodowanego do butli tlenowej za pomocą respiratora, maski tlenowej czy też innego z dostępnych urządzeń, prawda? I tak, i nie. Butla tlenowa stanowi pewne rozwiązanie, jednak nie sposób nie zauważyć niebezpieczeństwa jakie może ze sobą nieść. Uszkodzona butla z tlenem może gwałtownie podwyższyć poziom czystego tlenu w powietrzu, powodując zwiększenie łatwopalności niektórych materiałów w naszym otoczeniu. W najgorszym wypadku uszkodzona butla może grozić nawet śmiercionośnym wybuchem.

Jak w takim razie poradzić sobie z tym zagadnieniem? Na szczęście technologia medyczna przychodzi z gotowym rozwiązaniem. Nowoczesny koncentrator tlenu dzięki cylindrom wypełnionym zeolitem jest w stanie adsorbować azot z powietrza, co w zależności od możliwości wybranego modelu zwiększa stężenie tlenu do poziomu 50-90% w ilości 5 do nawet 10 litrów na minutę! Ponadto dzięki rozwiązaniu zwanemu "demand flow" tlen jest dostarczany tylko w czasie wdechu pacjenta, co zmniejsza zagrożenia związane ze zwiększeniem stężenia tlenu w powietrzu do absolutnego minimum. Przenośny koncentrator tlenu to rozwiązanie wygodniejsze, bezpieczniejsze i tańsze w eksploatacji od przestarzałej butli z tlenem. Dzięki temu poddanym tlenoterapii pacjentom zapewnia się o wiele lepsze warunki leczenia, a spokojna i bezpieczna atmosfera zmniejsza ryzyko stresu, dzięki czemu leczenie może przynieść lepsze rezultaty.

Takich wynalazków nie sposób bagatelizować. To coś więcej niż modny gadżet, dzięki tej technologii nowoczesna medycyna może uratować wiele ludzkich istnień.